Γ’ Εθνική: Οι σκόρερ, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 20 παικτών του Άρη Αβάτου

Με την ολοκλήρωση των πρώτων 8 αγωνιστικών βρίσκει τον Άρη Αβάτου στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς, έχοντας 3 βαθμούς κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Κώστα Μπερδελή ξεκίνησε με ήττα στην πρεμιέρα της στο πρωτάθλημα καθώς ηττήθηκε με 3-0 από την Καβάλα. Στη συνέχεια έχοντας πολλές απουσίες ταξίδεψε στο Παραλίμνιο Σερρών όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Απόλλωνα αλλά δεν κατάφερε γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα. Μια πολύ σημαντική νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια του πρωταθλήματος και τους πρώτους του βαθμούς πήρε αντιμετωπίζοντας εντός έδρας την Δόξα Δράμας.

Στην επόμενη αγωνιστική έκανε το προγραμματισμένο του ρεπό. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής πανηγύρισε τη νίκη επί του Νέστου Χρυσούπολης. Τρίτη σερί νίκη για την νεανική ομάδα του Άρη Αβάτου αυτή τη φορά επί του ουραγού Μέγα Αλέξανδρου Ορφανίου. Απότομη προσγείωση γνώρισε η ομάδα καθώς ηττήθηκε από τον Πανθρακικό μετά από τρεις αγωνιστικές επιτυχίες. Το 2022 έκλεισε με την πρώτη εντός έδρας ήττα από τον Θερμαϊκό Θέρμης στις καθυστερήσεις στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Συνολικά 20 ποδοσφαιριστές χρησιμοποίησε ο Μπάμπης Χατζημεστής στα επτά πρώτα παιχνίδια της περιόδου καθώς έχει κάνει και το ρεπό του και μόνο οι Καρα Ισμαήλ και Λευτέρης Αναστασιάδης να έχουν το απόλυτό των λεπτών στις 7 συμμετοχές που έχουν ξεκινήσει.

Συνολικά 8 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Άρη Αβάτου έχοντας πρώτο σκόρερ τον Γιάννη Μουξιό με 2 τέρματα ενώ με 1 ακολουθούν άλλοι έξι. Συγκεκριμένα οι Δημήτρης Παναγιωτίδης, Γιώργος Ψεμματάς, Σιμάρ Χασάνογλου, Γιάννης Λεωντσάκος, Θανάσης Γκαρνέτας και Κλέαρχος Κοντογιαννίδης. Στην άμυνα έχουν δεχθεί 9 τέρματα.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Καρά Ισμαήλ: 7 (0) = 651′

2. Αναστασιάδης: 7 (0) = 651′

3. Λεωντσάκος: 7 (0) = 638′

4. Βασιλάκης: 7 (0) = 637′

5. Χασάνογλου: 7 (0) = 604′

6. Παναγιωτίδης: 7 (0) = 584′

7. Κοντογιαννίδης: 6 (1) = 539′

8. Ψεμματάς: 6 (1) = 492′