Γ’ Εθνική: Οι σκόρερ, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 20 παικτών του Ορφέα Ξάνθης

Σε μέτριο βαθμό κυμαίνεται η πορεία για τον Ορφέα Ξάνθης στο φετινό πρωτάθλημα ο οποίος βρίσκεται στη 10η θέση με 11 βαθμούς έναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Μπάμπη Χατζημεστή ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με το δεξί επικρατώντας με 1-0 στο γήπεδο του ΑΟΞ του ελλιπούς Νέστου Χρυσούπολης. Στη συνέχεια ήταν σαρωτικός κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου επικρατώντας με 4-0 των Καβαλιωτών. Στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του βρέθηκε στην Κομοτηνή όπου απέναντι στον Πανθρακικό γνώρισε την πρώτη του ήττα, μετά τις δυο σερί νίκες στην έδρα του.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα την πρώτη της σεζόν στο «σπίτι» του γνώρισε από τον ελλιπή Θερμαϊκό Θέρμης παίζοντας μέτριο παιχνίδι. Την 5η αγωνιστική έπαιξε στη Χαλάστρα απέναντι στον Καμπανιακό όπου για τρίτη σερί αγωνιστική ηττήθηκε μένοντας στους 6 βαθμούς. Χωρίς νίκη έμεινε για τέταρτο αγώνα αλλά αυτή τη φορά κάνοντας «χαρακίρι» στο φινάλε παραχώρησε ισοπαλία σε ένα παιχνίδι που είχε πάθος, τέσσερις αποβολές, ξύλο, εισβολή οπαδών και δραματικό σασπενς.

Με αντίπαλο την Αλεξανδρούπολη κατόρθωσε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο στο «Ελ Θράκικο». Στην 8η αγωνιστική έχασαν το τρίποντο στα χασομέρια στο Βερούλειο απέναντι στον Βύρωνα Καβάλας, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Στις 9 Ιανουαρίου οι Ξανθιώτες θα παίξουν εκτός έδρας με τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Ο Μπάμπης Χατζημεστής χρησιμοποίησε συνολικά 19 ποδοσφαιριστές στα 8 πρώτα παιχνίδια της περιόδου. Μόνο οι Λάζαρος Παπαδόπουλος και Λάζαρος Μαυρόπουλος έχουν το απόλυτό των 744′ λεπτών σ’ αυτά τα 8 παιχνίδια.

Συνολικά 9 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα του Ορφέα Ξάνθης στους οχτώ αγώνες που έχει δώσει, πρώτος σκόρερ με 3 είναι ο Θοδωρής Τορομανίδης, ακολουθούν οι Γιώργος Κουκουρίγκος και Θανάσης Ιωαννίδης έχοντας 2 τέρματα και οι Γιώργος Τσάκαλος και Λάζαρος Μαυρόπουλος οι οποίοι έχουν από 1. Στην άμυνα έχουν δεχθεί 9 τέρματα.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Παπαδόπουλος: 8 (0) = 744′

2. Μαυρόπουλος: 8 (0) = 744′

3. Ιωαννίδης: 8 (0) – 733′

4. Πασχαλάκης: 8 (0) = 672′

5. Γιουργούσης: 7 (0) = 651′

6. Τορομανίδης: 7 (0) = 651′

7. Κουκουρίγκος: 7 (1) = 645′

8. Χακή Τζαμπάζ: 7 (0) = 605′