Γ’ Εθνική: Οι σκόρερ, οι συμμετοχές και τα αγωνιστικά λεπτά των 25 παικτών της Αλεξανδρούπολης FC

Το χειρότερο ξεκίνημα της τετραετούς ιστορίας της στην Γ’ Εθνική μετρά η Αλεξανδρούπολη FC καθώς βρίσκεται στην 13η θέση με μόλις 1 βαθμό στις 8 πρώτες αγωνιστικές.

Η ομάδα ξεκίνησε υπό τις οδηγίες του Νίκου Ουσταμπασίδη με το πρώτο παιχνίδι να το δίνει στη γειτονική Κομοτηνή απέναντι στον Πανθρακικό απ’ όπου ηττήθηκε με 3-0. Στην επόμενη αγωνιστική φιλοξένησε τον Θερμαϊκό Θέρμης από τον οποίο ηττήθηκε σ’ ένα κακό παιχνίδι όπου πρωταγωνιστές δεν ήταν οι ποδοσφαιριστές αλλά ο αέρας και η διαιτησία που άφησε παράπονα στους γηπεδούχους. Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Αλεξανδρούπολης αυτήν την φορά στην Χαλάστρα με βαριά ήττα από τον Καμπανιακό.

Φτάσαμε στην 4η αγωνιστική και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα ώστε να πάρει ένα πολύτιμό βαθμό ψυχολογίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Μια ακόμη κακή εμφάνιση στην έδρα της πραγματοποίησε η Αλεξανδρούπολη απέναντι στον Απόλλων Παραλιμνίου και ήττα με 3-0. Οι Σερραίοι είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον πρώην φορ του Άρη Αβάτου Κοσμά Γκέκα που πέτυχε χατ τρικ. Μετά και από αυτήν την ήττα ήρθε η απομάκρυνση του Νίκου Ουσταμπαδίδη από τον πάγκο της ομάδας.

Στην Καβάλα απέναντι στον Βύρωνα η ομάδα κατέβηκε με προπονητή τον μέχρι πρότινος βοηθό του Νίκου Ουσταμπασίδη, Τόλη Μπίτσιο. Το γρήγορο γκολ και οι τραυματισμοί «έφεραν» την Αλεξανδρούπολη να γνωρίζει νέα ήττα. Συνέχεια στο «Ελ Θράκικο» κόντρα στον Ορφέα Ξάνθης ήρθε άλλη μια ήττα, η έκτη σε επτά παιχνίδια. Η Αλεξανδρούπολη έκλεισε το 2022 με ήττα από τον Πανδραμαϊκό στο «Φώτης Κοσμάς». Συνολικά έχει την δεύτερη χειρότερη άμυνα με 19 τέρματα και την χειρότερη επίθεση με μόλις 3.

Συνολικά 25 ποδοσφαιριστές χρησιμοποιήθηκαν αρχικά από τον Νίκο Ουσταμπασίδη και αργότερα από τους Παύλο Καρατίδη και Τόλη Μπίτσιο ως τώρα στα οχτώ πρώτα παιχνίδια της περιόδου. Μόνο ο Κώστας Πατσιώρας είναι βασικός και αντικατάστατος καθώς δεν έχει χάσει ούτε λεπτό συμμετοχής.

Συνολικά μόλις 3 τέρματα έχει πετύχει η ομάδα της Αλεξανδρούπολης στους οχτώ αγώνες που έχει δώσει, από 1 τέρμα σημείωσαν οι Κώστας Πατσιώρας και Δημήτρης Παπάζογλου στην 4η αγωνιστική καθώς και ο Περικλής Καρακασίδης στην 7η.

Αναλυτικά τα λεπτά συμμετοχής και οι συμμετοχές (στην παρένθεση σε πόσα ματς μπήκαν ως αλλαγή) των παικτών (υπολογίζεται 93′ κάθε αγώνας με τις καθυστερήσεις).

1. Κων. Πατσιώρας: 8 (0) = 744′

2. Καρακασίδης: 7 (0) = 605′

3. Παπαγεωργίου: 7 (0) = 604′

4. Κεσουδάκης: 6 (0) = 558′

5. Τσιτσεκίδης: 6 (0) = 543′

6. Παπάζογλου: 5 (2) = 488′

7. Αμπραχαμιάν: 6 (1) = 462′

8. Γκαϊδατζής: 4 (2) = 426′