Photos: 120 κλικ από τη ματσάρα-διαφήμιση για το βόλεϊ του Έβρου ανάμεσα σε ΑΟ Ορεστιάδας και Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Σε ένα ματς – διαφήμιση για το βόλεϊ γενικότερα και το βόλεϊ του Έβρου ειδικότερο, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης μετά από συγκλονιστική εμφάνιση του Λούκα Σούλιαγιτς, που μάλλον έκανε την τελευταία του εμφάνιση με την φανέλα του Εθνικού, νίκησε την Ορεστιάδα με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι του Έβρου που ολοκλήρωσε με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο τον πρώτο γύρο στο πρωτάθλημα της Volley League, επιστρέφοντας στις νίκες.

Ο αγώνας είχε πολλές εναλλαγές στα σκορ και στα σετ και στους πόντους και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Πρώτος σκόρερ του Εθνικού και mvp της αναμέτρησης ήταν ο Σούλιαγιτς, ο οποίος ωστόσο, όπως αποκάλυψε από το απόγευμα το ThrakiSportS, πιθανότατα έκανε στην Ορεστιάδα την τελευταία του εμφάνιση, ενώ Κασαμπαλής και Κιόσης ήταν επίσης στους διακριθέντες. Ωστόσο πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Χήρας του ΑΟΟ, που στα μισά του δεύτερου σετ αποφάσισε να αφήσει τον αγωνιστικό χώρο, να ανέβει στην εξέδρα και να κάνει πρόταση γάμου στην καλή του, Χριστίνα.

Ο Εθνικός πήρε τη νίκη μετά από τεσσερις σερί ήττες και ολοκλήρωσε τον Α΄γύρο ισόβαθμος με τον Άρη, ενώ η Ορεστιάδα έχει ένα βαθμό παραπάνω. Θυμηθείτε την εξέλιξη του δραματικού αγώνα από την μετάδοση του ThrakiSportS, με ένα κλικ ΕΔΩ. Ο ΑΟΟ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και πήρε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, ωστόσο η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση αφού η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν ίδια με του πρώτου αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα είχε τον έλεγχο και μάλιστα έφθασε στο 21-19 και το 23-21, ωστόσο οι «μπλε» ισοφάρισαν με ένα σερί στο τέλος έφτασαν στο 24-26 και έκαναν το 1-2 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟ Ορεστιάδας με τον εντυπωσιακό για έναν ακόμη αγώνα Μίλιτς, αλλά και τους Γκούσταφσον και Χήρα να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης, πήρε το σετ και ισοφάρισε. Στο ταϊ-μπρεϊκ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ξεκίνησε καλύτερα προηγούμενος με 3-5, ο ΑΟΟ ισοφάρισε σε 5-5 και λίγο αργότερα σε 10-10. Οι «μπλε» προηγήθηκαν με 9-10 όμως οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με το 12-11. Ο Εθνικός έκανε το 13-14 όμως ο ΑΟΟ πήγε στο 14-14 και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 18-18, με τον Εθνικό να έχει έξι ματς μπολ και τον ΑΟΟ ένα. Εκεί ωστόσο ο Εθνικός με σερί δυο πόντων (και το λάθος του Αμπουίλα που νευριασμένος  κυνήγησε στο τέλος τον επόπτη και στη συνέχεια έβαλε τα κλάματα) πήρε την νίκη κλείνοντας θετικά το 2015.

Την ίδια ώρα ο Χρήστος Κιόσης γιόρτασε τα γενέθλιά του με νίκη και μάλιστα οι συμπαίκτες του του επιφύλασσαν τούρτα έκπληξη μετά το παιχνίδι με τον έμπειρο κεντρικό να σβήνει τα κεράκια στο γήπεδο!!!

Τα σετ: 2-3 (25-16, 19-25, 24-26, 25-20, 18-20) σε 124λεπτά.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 11 (8/15 ρπ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκούσταφσον 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 20 (12/18 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 13 (12/41 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ -46% άριστες), Ριζόπουλος 8 (6/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 70% υπ -55% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ – 46% άριστες) Αντωνιάδης (λ),

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κώστας 0 (0/4 επ, 57% υπ, 29% άριστες), Φόγερ 12 (8/23 επ, 3 άσσους, 1 μπλοκ, 70% υπ -62% άριστες), Σούλιαγκιτς 31 (28/55 επ, 2 άσσοι 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 11 (6/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Κιόσης 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 72% υπ -47% άριστες), Μιγιαήλοβιτς 16 (16/30 επ, 61% υπ – 43% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (1/1 επ, 1 άσσος).

Ευχαριστούμε τον Τάκη Πατσατζή από το PHOTOASTRO για αυτό το ξεχωριστό photo story 120 εικόνων από τον αγωνιστικό χώρο αλλά και τις κερκίδες του “Νίκος Σαμαράς”…