Γ’ Εθνική: Με σούπερ δεύτερο ημίχρονο επικράτησε και της Σταυρούπολης για το 2/2 η Ασπίδα Ξάνθης

Σπουδαία νίκη με σκορ 72-64 στο Εύμοιρο πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης επί της Σταυρούπολης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της National League 2.

Οι Ξανθιώτες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και έμειναν πίσω στο σκορ με 9 πόντους (11-20), ωστόσο έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -6 (14-20) και το ημίχρονο στο -3 (36-39). Με μια καταπληκτική τρίτη περίοδο με επί μέρους 18-9 προηγήθηκαν στο 30′ με σκορ 54-45, ενώ πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με +8 και το τελικό 72-64.

Πρώτος σκόρερ για την Ασπίδα ο Αγγελόπουλος με 18 πόντους, ενώ διψήφιος ήταν ο Σαββουλίδης με 10. Για την Σταυρούπολη 13 πόντους σημείωσε ο Ταβλαρίδης.

Οι Ξανθιώτες ανέβηκαν στο 7-5 και την επόμενη αγωνιστική θα παίξουν μέσα στο Ρούπελ Σιδηροκάστρου, ενώ η Σταυρούπολη είναι μία νίκη πιο πάνω στο 8-4 και υποδέχεται την Αγία Βαρβάρα.

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Καντζουρίδης-Σιούλας

Δεκάλεπτα: 14-20, 36-39, 54-45, 72-64

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 18(1), Στουρνάρας 22(3), Παυλάκης, Κρστιτς 6, Μπιλιούρης 3(1), Σαββουλίδης 10(2), Κάλφας 2, Καρανικολίδης 8(1), Ρούμογλου, Παντελούκας, Παναγιωτόπουλος 3(1).

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 9(1), Κυλαντωνίδης Π. 8(2), Δασκαλόπουλος 12, Ταβλαρίδης 13(3), Τζαμπαζλής 6(2), Χατζημιχαηλίδης 6, Γκαβέζος 4(1), Φωτιάδης 6(2), Παπασάβογλου, Σαββίδης, Καρακαλίδης.