Volley League: Ανίκητος ο Άθλος Ορεστιάδας, λύγισε σε ένα ακόμα τάι μπρέικ (και) τον Φοίνικα Σύρου

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του επί του Φοίνικα Σύρου πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο στο πρωτάθλημα. Επιπλέον, συνέχισε την παράδοση των τάι μπρέικ δίνοντας το δεύτερο κατά σειρά στο πρωτάθλημα και το τέταρτο συνολικά μαζί με τους αγώνες του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς.

Οι Εβρίτες νίκησαν με 3-2 σετ μετά από όμορφο ματς με ωραίες φάσεις και συναρπαστικές εναλλαγές στο σκορ. Ο Φοίνικας Σύρου κατάφερε να επανέθλει από το 2-0 σετ αλλά στο τάι μπρέικ έπεσε πάνω στο μπλοκ του Άθλου και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Τα δύο πρώτα σετ τα κατέκτησε ο Άθλος Ορεστιάδας με τέλεια υποδοχή, πίεση στο σερβίς, σταθερά ποσοστά αποτελεσματικότητας στην επίθεση και διατηρώντας το προβάδισμα συνέχεια στο σκορ. Οι Θρακιώτες έκαναν την τακτική του σερβίς τους πάνω στον Μάια Γκόμεζ και δικαιώθηκαν.

Από το 3ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υοοδοχή του, το μπλοκ άμυνα και το βάρος της επίθεσης σήκωσε με επιτυχία ο Ασπιώτης. Με αντεπίθεση διαρκείας οι Συριανοί κατάφερε να ισοφαρίσουν 2-2 σετ προσπαθώντας να κάνουν την πρώτη τους ανατροπή από 2-0 σετ ύστερα από τέσσερα χρόνια. Δεν τα κατάφεραν όμως.

Ο Άθλος επανέφερε το καλό του πρόσωπο, ανέβασε την πίεση στο σερβίς και με όπλο το μπλοκ του (του απέφερε 5 πόντους μόνο στο τάι μπρέικ) κατάφερε να φτάσει δίκαια στη νίκη.

Τα πάντα κρίθηκαν με το σερβίς του Τάμας Σόρρα στο 6-5. Χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα δίνοντας την ευκαιρία στον Αλεξάκη να ξεδιπλώσει το ταλέντο του και να πάρει διαδοχικά μπλοκ που εκτόξευσαν το σκορ στο 10-5. Ο Φοίνικας δεν είχε λύσεις και το μόνο που κατάφερε ήταν ένα σερί 3-0 που μείωσε σε 13-9. Με δύο «σίγουρες» επιθέσεις από τον Μπουιάτι ο Άθλος έκανε το 15-10 και πήρε το δίποντο.

Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 10 άσσους, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων ενω του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 41 λάθη αντιπάλων. Κορυφαίοι του Άθλου ήταν ο Σόρρα, ο Μπέικ και ο Μπουιάτι και ο Αλεξάκης στο 5ο σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισε ο Ασπιώτης και ο Ντάκα.

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Παπακοσμάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Πυλούδης, Βαλκανιώτης, Γραμματεία: Σαρδάνη. Την επόμενη αγωνιστική ο Αθλος ταξιδεύει στην Αθήνα και αντιμετωπίζει στο Μελίνα Μερκούρη τον Ολυμπιακό.