League Cup: Ήττα Άθλου από τον Πήγασο, δεύτερη η Ορεστιάδα στον προκριματικό όμιλο και προημιτελικός εκτός έδρας με ΠΑΟΚ

Ο Άθλος Ορεστιάδας αν και προηγήθηκε με 2-0 ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον Πήγασο Πολίχνης, καθώς και το τρίτο ματς αυτού του προκριματικού ομίλου του Λιγκ Καπ «Νικος Σαμαράς» στο κλειστό «Νικος Σαμαράς» κρίθηκε στα πέντε σετ.

Κατέλαβε έτσι την δεύτερη θέση της βαθμολογίας του προκριματικού ομίλου και προκρίθηκε στα προημιτελικά, εκεί όπου βάσει της κλήρωσης θα κληθεί να αντιμετωπίσει εκτός έδρας σε νοκ άουτ αναμέτρηση τον ΠΑΟΚ.

Αντίθετα, ο νικητής πήγασος Πολίχνης καταλαμβάνει την 1η θέση και θα παίξει στην έδρα του με αντίπαλο τον Μίλωνα ενώ η Καλαμάτα ’80 που γνωρισε δυο ήττες αποκλείεται από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο αγώνας είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Άθλος είχε τον απόλυτο έλεγχο και με τακτική σερβίς πάνω στο Λένο έβγαλε την ομάδα της Πολίχνης νοκ άουτ. Από το 3ο σετ επιστρατεύτηκε ο Καπετανίδης ο οποίος ήταν κορυφαίος του Πηγάσου. Διόρθωσε την υποδοχή, βοήθησε τα μέγιστα στην επίθεση και μαζί με τον Κώστα Προύσαλη έκαναν εξαιρετική εμφάνιση. Στη συνέχεια ανέβηκαν και οι Τζιουμάκας, Μαυροβουνιώτης και ο Πήγασος έκανε τη μεγάλη ανατροπή κατακτώντας δίκαια τη νίκη.

Με κορυφαίους τους Ρίστιτς, Συναδινό και με πίεσε από σερβίς των Μπέικ, Ράμος Πέρεζ ο Άθλος πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα με 2-3 πόντους διαφορά. Με δύο άσσους από Μπέικ, Ράμος έφτιαξε διαφορά +5 (19-14) την οποία συντήρησε μέχρι το τέλος όταν ο Μπουιάτι έκανε με επίθεση το 25-20 για το 1-0.

Δυνατό μπάσιμο έκανε ο Άθλος και στο 2ο σετ με τον εκπληκτικό Ρίστιτις που έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ στην επίθεση και στο μπλοκ μαζί με τον Σόρα. Οι ακρίτες ξέφυγαν 17-10 με τον άσσο του Μπέικ κλειδώνοντας και το 2ο σετ το οποίο ολοκληρώθηκε 25-17 με δύο νέους προσωπικούς πόντους του Μπέικ.

Ο αγώνας ουσιαστικά είχε νέο ξεκίνημα από το 3ο σετ. Ο Πήγασος με την είσοδο του Καπετανίδη ισορρόπησε την υποδοχή και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Μετά από αμφίρροπες φάσεις και ράλι στο σκορ μέχρι το 11-11 ο Πήγασος βγήκε μπροστά με τον εκπληκτικό και παθιασμένο Μαυροβουνιώτη ο οποίος με δύο επιθέσεις του και έναν άσσο του έδωσαν καθοριστικό σερί 3-0 για το 14-11. Εκεί μπήκαν οι βάσεις της ανατροπής καθώς ο Πήγασος απελευθερώθηκε και με τον Τζιουμάκα να ανεβαίνει σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Το σετ έκλεισε με 25-18 με πόντο του Τζιουμάκα για το 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα με το 3ο σετ είχε και το 4ο σετ. Μετά το 11-11 Καπετανίδης και Τζιουμάκας πάτησαν γκάζι για τον Πήγασο. Ο Αθλος έδωσε ταρέστα του. Με άσσο του Ράμος, μπλοκ του Μπέικ και τον Αλεξάκη να κερδίζει μάχες κρατήθηκε στο 20-20. Ο Τζιουμάκας με δύο άσσους και ο Καπετανίδης με επίθεση έκαναν σερί 3-0 για το 23-20. Ο μαχητικός Αλεξάκης και ο Ρίστιτις κράτησαν τον Άθλο στον αγώνα και με καθοριστικούς πόντους (μπλοκ και επίθεση) μείωσαν 23-24. Ο Τζιουμάκας έχασε καθοριστική επίθεση και το σκορ έγινε 24-24. Ο Μαυροβουνιώτης έδωσε προβάδισμα 25-24, αλλά ο Ρίτσιτς απάντησε (25-25). Ηταν όμως μοιραίος καθώς έχασε το σερβίς (25-26) και ο Καπετανίδης με κόντρα επίθεση έκλεισε το σετ 27-25 και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Μεγάλη μάχη δόθηκε στο τάι μπρέικ και μάλιστα πόντο πόντο μέχρι το 8-8. Ο Τζιουμάκας με δύο καθοριστικές επιθέσεις και ο Κεσεσίδης με άσσο εκτόξευσαν τον Πήγασο στο 11-8. Ο Άθλος δεν απάντησε και ο Καπετανίδης έκλεισε τον αγώνα με 15-9 για την ολοκλήρωση της ανατροπής και το 3-2 σετ.

Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Πήγασου Πολίχνης προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης,
Επόπτες: Βαλκανιώτης, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.