Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου: Διπλο μετάλλιο για τον «δίμετρο» Γιάννη Βαρβια του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής στο άλμα εις ύψος

Την τρίτη θέση στον τελικό του άλματος εις ύψος των ανδρών στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου του Βόλου κατέκτησε ο Γιάννης Βαρβιας του ΠΑΣ Πρωταθλητών Κομοτηνής.

Κατάφερε να περάσει τα δύο μέτρα και να ανέβει στο βάθρο, έστω και στο τρίτο σκαλί, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μίτα του ΑΣ Πρέβεζας Ευ Ζην, ο οποίος σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 2.19 μέτρα και στέρησε το χρυσό από τον καλό φίλο του Κώστα Μπανιώτη (και σχεδόν μόνιμα δεύτερο εξαιτίας του) Αντώνη Μέρλο του ΠΑΟΚ, ο οποίος επίσης πήδηξε 2.19 μέτρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βαρβιας είναι γεννημένος το 2004 και με δεδομένο ότι ο Μέρλος είναι ήδη 24 ετών (ο Μίτα είναι 18), πέρα από το χάλκινο στο Πανελλήνιο Ανδρών ο αθλητής του συλλόγου της Κομοτηνής κατέκτησε και το ασημένιο μετάλλιο στην ηλικιακή κατηγορία Κ23 που διεξάγεται παράλληλα.

Συνεπώς, με έναν αγώνα, δύο μετάλλια για τον Γιάννη Βάρβια: ενα χάλκινο στπυς άνδρες και ένα ασημένιο στους νέους.