Γ’ Εθνική: Δεν άντεξε η τετράδα! Ήττα από τον Ζέφυρο στην παράταση για την Ασπίδα Ξάνθης

Σε ένα μέτριο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Ασπίδα Ξάνθης δεν κατάφερε το μικρό προβάδισμα που διατηρούσε σε όλο τον αγώνα και ηττήθηκε από τον Ζέφυρο στην Περαία με 66-63 και γνώρισε την 2η της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης με τους Ξανθιώτες να είναι μπροστά εστω με ισχνό προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε 26-29 για την Ασπίδα σε έναν αγώνα αστοχο και από τις δυο ομάδες και τα παιδιά των Στεφανίδη και Κασαρτζίδη να είναι μπροστά 44-45 και στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο έγινε μάχη με τους Θεσσαλονικείς να στέλνουν το ματς στην παράταση και να επικρατούν εκεί με 66-63.

Για την Ασπίδα 56 από τους 63 πόντους πέτυχαν και πάλι οι έμπειροι. Ο Μανδαλάκης είχε 23 πόντους, ενω 11 είχαν οι Παπαδάκης, Κουτσογιάννης και Δώδος.

Δεκάλεπτα: 12-16, 26-29, 44-45, 55-55 (κ.α.), 66-63

Διαιτητές: Χρυσάφης, Τοπαλίδης

Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Πετρίδης 6(1), Αποστόλου 12(1), Κουλαξής 5(1), Ματενίδης 7(2), Γιαννάκης 9(2), Παγωνίδης, Μόρας, Μπάμπος, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος 4, Σαρρής 11, Καραγιαννάκης 12(2).

Ασπίδα Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης 2, Παπαδάκης 11, Δώδος 11(2), Παπανικολάου 2, Τιτόπουλος, Μπόζης, Παπαϊωάννου, Κουτσογιάννης 11(1), Μανδαλάκης 23(4), Μπουραζάνης, Κάλφας 3(1), Καναράς.