Ήττα της Εθνικής Εφήβων των Τσέλιου-Χαραλαμπίδη από την Τουρκία, νίκη των Νεανίδων των Ανδρεάδη-Παπάζογλου επί της Φιλανδίας

Πρεμιέρα με το αριστερό για την Εθνική Εφήβων των Παρασκευά Τσέλιου και Σωκράτη Χαραλαμπίδη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο τουρνουά Χριστουγέννων που διοργανώνει η Ισπανική Ομοσπονδία στην πόλη Παλένθια, καθώς στον πρώτο της αγώνα ηττήθηκε με 3-0 από την Τουρκία.

Aντίθετα με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων του εβρίτη προπονητή Γιάννη Ανδρεάδη στο ίδιο τουρνουά, επικράτησε με 3-2 (25-15, 13-25, 25-16, 22-25, 15-13) της Φινλανδίας στο πρώτο αγώνα της πρεμιέρας.

Στο παιχνίδι των Εφήβων στο πρώτο σετ κυρίως η ελληνική ομάδα ήταν αρκετά ανταγωνιστική, ωστόσο δεν μπόρεσε να σταματήσει στο μπλοκ τους Τούρκους (2 έναντι 10) οι οποίοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 58% στην επίθεση έναντι 33% της εθνικής. Από την εθνική βασικός ξεκίνησε ο Τσέλιος έχοντας στο παιχνίδι 6 πόντους με 3/8 επιθέσεις, ενώ από τον πάγκο ο Χαραλαμπίδης είχε 4 πόντους με 3/11 επιθέσεις.

Την Δευτέρα το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο αγώνες για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς στις 11:00 αντιμετωπίζουμε την οικοδέσποινα Ισπανία και στις 20:30 την Πορτογαλία κι από τα συγκεκριμένα αποτελέσματα θα κριθεί αν θα παίξουμε την Τρίτη στον τελικό του τουρνουά ή για τις θέσεις 3-4. Τα σετ: 0-3 (19-25, 20-25, 13-25). Στο άλλο παιχνίδι η Ισπανία επικράτησε με 3-0 (25-17, 25-18, 26-24) της Πορτογαλίας.

Ο αγώνας των Νεανιδων σε αντίθεση με αυτον των εφήβων είχε πολλές διακυμάνσεις, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει το προβάδισμα και την ομάδα της Φινλανδίας να ισοφαρίζει δύο φορές, ενώ στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη με τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη πιο ψύχραιμα στο φινάλε να παίρνουν τη νίκη (αν και η Φινλανδία από το 8-3 βρέθηκε στο 12-13, αλλά εκεί είχαμε ένα σερί 3-0 για την ελληνική ομάδα).

«Παρά την κούραση από το χθεσινό ταξίδι δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε μια μία νίκη ψυχολογίας απέναντι σε μια καλή και μαχητική ομάδα. Είναι θετικό ότι αντιδράσαμε στα δύσκολα σημεία του αγώνα, αλλά το πιο σημαντικό κι από τη νίκη ήταν το ότι πήραμε πολλές βοήθειες από τα κορίτσια που ήρθαν από τον πάγκο, ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι αυτό ήταν το πρώτο μας φιλικό με τη συγκεκριμένη σύνθεση της ομάδας», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Ανδρεάδης.

Την Δευτέρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει στις 18:30 την Πορτογαλία και εφόσον επικρατήσει τότε λογικά το απόγευμα της Τρίτης θα αγωνιστεί στον ‘τελικό’ του τουρνουά με την οικοδέσποινα Ισπανία. Τα σετ: 3-2 (25-15, 13-25, 25-16, 22-25, 15-13).