Γ’ Εθνική: Όσα έγιναν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για την ΑΕ Κομοτηνής

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕ Κομοτηνής, κερδίζοντας την Αρετσού με 81-66. Η ομάδα της Κομοτηνής είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, όταν όμως σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε το παιχνίδι εύκολη υπόθεση.

Η Αρετσού ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-10. Η ΑΕ Κομοτηνής είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση, με τους παίκτες της να μην μπορούν να πετύχουν ακόμα και εύκολα καλάθια. Στα τελευταία τρία λεπτά όμως της πρώτης με σερί 9-0 η ομάδα της Κομοτηνής μετέτρεψε το 9-12 σε 18-12 για να λήξει η πρώτη περίοδος με 18-15 με τρίποντο σε νεκρό χρόνο.

Η ΑΕ Κομοτηνής συνέχισε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και γρήγορα πήρε διψήφια διαφορά (36-22). Η Αρετσού αντέδρασε με ένα σερί 0-9, όμως δύο τρίποντα από Χατζηπαυλίδη και Σταματέλο έφεραν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου την ομάδα της Κομοτηνής μπροστά στο σκορ με 44-34.

Στην τρίτη περίοδο η Αρετσού ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (53-51). Όμως με ένα σερί 7-0 οι παίκτες της ΑΕ Κομοτηνής έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 60-51 και στη συνέχεια πάτησαν γκάζι. ΣΤο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στους 18 πόντους (74-56), με την ομάδα της Κομοτηνής να φτάνει εύκολα στο τελικό 81-66.

Δεκάλεπτα: 18-15, 44-34 (ημίχρονο),60-51, 81-66 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Κατρακάρης, Μπακάλης

ΑΕ ΚOMOTHNHΣ (Κουκοβίνος): Σταματέλος 9 (2), Θεοδωρίδης 2, Χονδρόπουλος 12 (2), Βάκρινος 1, Τερζίδης, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 15 (1), Γεροντίτης, Σιμάκης 16 (1), Χατζηπαυλίδης 8 (2), Τελούδης 11 (1), Καναράς 7.

ΑΡΕΤΣΟΥ (Πετρόπουλος): Πετρίδης 16 (2), Οικονόμου, Αποστόλου, Θεοδοσιάδης 5, Σειράς, Ντομόπουλος 10 (2), Στυλιανίδης 13 (1), Σταφυλάς 2, Αρνίδης 2, Παντελίδης 5, Καραδήμας, Φώτογλου 13 (3).