Volley League: Τα… χρειάστηκε αλλά πήρε το τρίποντο η Ορεστιάδα απέναντι στην (ουραγό) Λαμία

Με πρωταγωνιστή για άλλη μία φορά τον Μπλάζο Μίλιτς η Ορεστιάδα, αν και τα χρειάστηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, νίκησε τελικά με 3-1 σετ τη Λαμία για την 7η αγωνιστική και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα και την δεύτερη εντός έδρας.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στον αγώνα, έδειξε καλή προετοιμασία στην τακτική έναντι του αντιπάλου καθώς πήρε το 1ο σετ με 25-15. Σταδιακά, όμως, υποχώρησε, έκανε λάθη στην υποδοχή και είχε παθητικό ρόλο στο υπόλοιπο του αγώνα καθώς δεν κατάφερε καν να πιέσει στο σκορ. Η ομάδα του Πέτιο Ντραγκίεφ είναι η μοναδική που συνεχίζει χωρίς νίκη.

Η Ορεστιάδα από τη στιγμή που ισοφάρισε σε 1-1 σετ έκανε εντυπωσιακή είσοδο στο 3ο σετ με σερί 9-0, ενώ και στο 4ο σετ είχε από την αρχή μεγάλο προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση.

Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 11 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.  Διαιτητές ήταν οι Ιωαννίδης και  Τσεπκινλής

Τα σετ: 3-1 (15-25, 25-17, 25-13, 25-20)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αμπουΐλα 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκούσταφσον 7 (4/20 επ), Μίλιτς 17 (11/17 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 15 (12/33 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Ριζόπουλος 11 (9/16 επ, 2 άσσοι, 58% υπ – 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 61% υπ -55% άριστες)
ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Λέσκε 11 (6/10 επ, 1 ασσος, 4 μπλοκ), Χεντσι 6 (5/20 επ, 1 μπλοκ, 40% υπ -20% άριστες), Αραούχο 12 (10/25 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -40% άριστες), Χακγουορθ 10 (7/18 επ, 2 ασσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 2 (2/9 επ) / Τσιράκης (λ, 42% υπ – 33% άριστες), Δημητριάδης, Καπίρης 2 (2/9 επ, 57% υπ -43% άριστες), Παπαθωμόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ).