LIVE από το ΔΑΚ Κομοτηνή: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον εξ αναβολής αγώνα Πανθρακικού – Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα της Super League. Ο Δημήτρης Μπακιρτζής βρίσκεται στο ΔΑΚ Κομοτηνής και μεταδίδει…

Καλησπέρα! Σε κάτι παραπάνω από μία ώρα ξεκινάει στο ΔΑΚ Κομοτηνής, απουσία κόσμου, η αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανθρακικό και τον Ολυμπιακό, ιδιαίτερα κρίσιμη, ιδίως για την ομάδα της Κομοτηνής που δίνει μάχη για την σωτηρία της.

Ωρα 17:58 Ο αγώνας είναι για την 27η αγωνιστική και υπενθυμίζεται ότι θα διεξαχθεί “κεκλεισμένων των θυρών” λόγω της περίφημης απόφασης Κοντονή.

Ωρα 18:01 Συνολικά σε 4 αναμετρήσεις εκτός έδρας απέναντι στον Πανθρακικό, ο Ολυμπιακός έχει ισάριθμες νίκες. Επομένως η παράδοση δεν είναι καθόλου με το μέρος των Κομοτηναίων.

Ωρα 18:03 Η πειραϊκή ομάδα έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ στις αναμετρήσεις αυτές, πέρυσι από τον Ιγκόρ, ενώ αντιθέτως έχει βρει τον δρόμο για τα δίχτυα 9 φορές.

Ωρα 18:05 Περιττό να τονίσουμε ότι ο Πανθρακικός δεν έχει νίκη ή έστω ισοπαλία ούτε στο Καραϊσκάκη, ενώ επίσης έχει ηττηθεί και στα δυο ματς κυπέλλου που δώσαν οι δυο ομάδες πρόπερσι για τα ημιτελικά.

Ωρα 18:09  Ο Πανθρακικός με 34 έχει μπλέξει για τα καλά αναφορικά με την υπόθεση παραμονής και χρειάζεται βαθμούς ακόμα απέναντι και στον Ολυμπιακό, όπως άλλωστε έκανε και με τον ΠΑΟΚ ενώ υπενθυμίζεται ότι ακολουθεί ματς με τον Παναθηναϊκό.

Ωρα 18:13  Υπενθυμίζεται ότι η έδρα του Πανθρακικού παραμένει αήττητη και μόνον αυτή της Κομοτηνής και της Τρίπολης διαθέτουν αυτό το προνόμιο μέχρι στιγμής.

Ωρα 18:18 Μόλις έγινε γνωστή η ενδεκάδα του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Μεχία, Ρομέου, Κάσες, Μπαϊκαρά, Εμπόου, Ίγκορ, Ντιγκινί, Τσουμάνης, Βιγιαφάνε και Ποτουρίδης.

Ωρα 18:20  Πρόλαβε τελικά και συμπεριελήφθη στους 11 ο Ποτουρίδης, ίσως ο κορυφαίος μαζί με τον Πασχαλάκη στον αγώνα του πρώτου γύρου

Ωρα 18:23 Χωρίς εκπλήξεις η ενδεκάδα του Ολυμπιακού. ξεκινούν οι Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Σιόβας, Μποτία, Μπενίτες, Ντινγκά, Μιλιβόγιεβιτς, Ντοσεβί, Ντομίνγκες και Χάρα.

Ωρα 18:26  Διαιτητής είναι ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος από τον Σύνδεσμο ΑθηνώνΩρα 18:31 Θυμίζουμε πως το ματς αυτό είχε αναβληθεί λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου και ακραίων καιρικών συνθηκών. Μετά τα μπαλώματα που έγιναν πάντως, ο αγωνιστικός χώρος είναι… φέτες, σε αρκετά καλή κατάστασηΩρα 18:34 Είναι και ηλιόλουστος ο καιρός σήμερα. Μια χαρά. Μακάρι να είχε και κόσμο

Ωρα 18:39  Συνεχίζουν την προθέρμανσή τους οι δυο ομάδες, σε περίπου 20 λεπτά η έναρξη του μεγάλου αγώνα εδώ, στην Κομοτηνή.

Ωρα 18:42  Υπενθυμίζεται ότι ο Πανθρακικός έχει άλλα τέσσερα ματς για το τέλος του πρωταθλήματος μετά από αυτό. Με Παναθηναϊκό μέσα, Αστέρα και Βέροια έξω και την Ξάνθη την τελευταία αγωνιστική στο ΔΑΚ. Επιζητά επτά, ίσως και 9 βαθμούς για την σωτηρία.Ωρα 18:46  Θυμίζουμε την προϊστορία στην Κομοτηνή:
2008-09: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 0-2 (27’ Μπελούτσι, 45.Γκαλέτι)
2009-10: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 0-2 (11’ Τοροσίδης, 22’ Μήτρογλου)
2012-13: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 0-1 (86’ Κοντρέρας)
2013-14: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-4 (42’ Ιγκόρ- 21 Μανωλάς, 53’ Κάμπελ, 58’ Σάμαρης, 88’ Σαβιόλα)Ωρα 18:50  Εχουν αποχωρήσει πλέον οι ομάδες από το αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν τα ποτιστικά για να βραχεί το χορτάρι, το οποίο είναι σε σαφώς καλύτερη κατάσταση μετά τα μπαλώματα και τη νέα σπορά

Ωρα 18:53  Εχουν τιγκάρει οι τριγύρω πολυκατοικίες. Στην κερκίδα των επισήμων οι λίγοι που ήρθαν με λίστα στο γήπεδο.
Ωρα 18:56  Αρχίζουν σιγά σιγά να μπαίνουν οι παίκτες στον αγωνιστικό χώρο για την επίσημη είσοδο
Ωρα 19:01  Στρίβει το νόμισμα και πάμε πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης
1′ Εναρξη του αγώνα4′ Κίτρινη για τον Ποτουρίδη για φάουλ στον Χάρα.5′ Φάουλ του Τσόρι, μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασιάδης.

9′ Γκολ ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ο Μπενίτες. Πάσα του Τσόρι από τα άκρα με τον Παραγουανό να κάνει εξαιρετική κίνηση μπροστά από τρεις παίκτες, να τους ξεπερνά εύκολα και από το ύψος του πέναλτι και πιο κοντά να πλασάρει στέλντοντας την μπάλα στην γωνία του Αθανασιάδη. Πανθρακικός – Ολυμπιακός 0-1.

10′ Γκολ ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ο Χάρα. Μετά από καραμπόλες και πριν συμπληρωθεί καλά καλά ένα λεπτό από το άνοιγμα του σκορ, με ωραία ενέργεια και σουτ του Χάρα στην γωνία και τον Αθανασιάδη να μην μπορεί να κάνει τίποτα πέφτοντας και σχετικά καθυστερημένα. Πανθρακικός – Ολυμπιακός 0-2

11′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό από πολύ κοντά με τον Ίγκορ που βρίσκεται απέναντι στον Ρομπέρτο κάνοντας ένα σουτ με την μπάλα να σκάει με δύναμη στον αγωνιστικό χώρο και να φεύγει ψηλά άουτ.

12′ Γκοοοοοοοοοοοοοοολ ο Πανθρακικός. Σκόρερ ο Μπαϊκαρά που έκανε ότι ήθελε στην περιοχή του Ολυμπιακού μετά από πάσα του Ίγκορ. Μέσα στην περιοχή πέρασε τον Μποτία, έκανε ένα σλάλομ ανάμεσα σε παίκτες και προ του Σιόβα βρήκε τον χώρο και μείωσε το σκορ. Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-2

15′ Τρία γκολ σε 15 λεπτά δεν τα λες και λίγα στο ΔΑΚ Κομοτηνής! Ωραία γκολ αλλά και άμυνες για κλάματα – και από τις δύο πλευρές…

17′  Μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μια σέντρα του Τσουμάνη

24′ Ο Αθανασιάδης μπλοκάρει εύκολα και σε πρώτο χρόνο σέντρα του Ολυμπιακού.

25′ Πλασέ του Ντοσεβί που καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη.

31′ Κίτρινη στον Μαζουάκου για φάουλ πάνω στον Βιγιαφάνε.

32′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Ντινγκά πρώτα και μετά ο Σιόβας απομακρύνουν την μπάλα μετά από εκτέλεση του φάουλ. Ο Σιόβας την κόβει προ του Κάσες που ετοιμαζόταν για σουτ από πολύ κοντά.

35′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό με καλοζυγισμένο πλασαριστό σουτ του Μπαϊκαρά από τα δεξιά και στο ύψος της περιοχής, αλλά άουτ

37′ Ο Ντιγκινί πέρασε τον Ντοσεβί με τον Σιόβα να βγάζει σε κόρνερ την σέντρα του.

38′ Εκτελείται το πρώτο κόρνερ για τον Πανθρακικό αλλά σταματάει η φάση για φάουλ πάνω στον Ρομπέρτο

42′  Γκολ για τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Μιλιβόγεβιτς. Βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή μετά από εκτέλεση πέναλτι, ο πιο κοντινός του αντίπαλος ήταν ο Ιγκορ αλλά έχασε κατά κράτος στον αέρα, και στέλνει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Αθανασιάδη που ήταν στην άλλη άκρη.  Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-3

45′
Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Ντοσεβί, κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπενίτες αλλά ευτυχώς η μπάλα περνά άουτ.

45+1′ Τέλος του πρώτου 45λέπτου. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-3

46′ Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με καλό σουτ από τον Μπενίτες με τον Αθανασιάδη να διώχνει με τα πόδια.

48′ Μεγάλη επέμβαση του Ρομπέρτο σε προσπάθεια του Κάσες μετά από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού.

53′ Κίτρινη στον Σιόβα για φάουλ.

55′
Ο Ρομπέρτο λέει “όχι” σε φάουλ του Μεχία και προσπάθεια του Κάσες.

61′
Στο έδαφος ο Κάσες και μικροένταση στο ματς. Στην διεκδίκηση με τον Ντινγκά, ο Κάσες μπερδεύτηκε και έχασε τον βηματισμό του, ίσως του έγινε και φάουλ και χτύπησε. Μάλιστα, ζητά αλλαγή

63′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Στην θέση του Κάσες ο Χρήστος Τζάνης.

65′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης αντικαθιστά τον Ντοσεβί.

66′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ αντικαθιστά τον Χάρα.

70′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, όμως ο Εμπό διώχνει το πλασέ του Φουστέρ πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

71′ Σουτ του Μπενίτες με τον Αθανασιάδη να αποκρούει ξανά.

72′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Ηλιάδης μπαίνει στον αγώνα για να βγει ο Μεχία.

74′ Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μπάλδα θα μπει στην θέση του Ίγκορ.

76′ Σουτ με κόντρα από τον Τσουμάνη που μπλοκάρει εύκολα ο Ρομπέρτο.

79′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης παίρνει την θέση του Τσόρι.

85′ Σουτ από τον Μπουχαλάκη που δεν ανησυχεί τον Αθανασιάδη.

86′ Ο Μπενίτες σουτάρει με την μπάλα να βρίσκει κόντρα και να φτάνει στα χέρια του Αθανασιάδη.

87′ Πανεύκολα ο Ρομπέρτο μπλοκάρει το φάουλ του Τζάνη.

88′ Πολύ καλή κίνηση ο Μπενίτες αλλά το σουτ του είναι πάνω σε αντίπαλα σώματα.

90′ Κίνηση από τον Μπενίτες και σουτ που βρίσκει κόντρα.

90+1′ Κίνηση από τον Μπενίτες και σουτ που βρίσκει κόντρα.

90+3′ Τέλος του αγώνα. Πρώτη ήττα για τον Πανθρακικό στην έδρα του, από τον Ολυμπιακό που θέλει έναν βαθμό στις επόμενες τέσσερις αγωνιστικές για να κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο. Τελικό αποτέλεσμα: Πανθρακικός – Ολυμπιακός 1-3