LIVE από την Κομοτηνή ο μεγάλος τελικός του φάιναλ φορ: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη του μεγάλου τελικού του Final Four του πρωταθλήματος ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Αστέρα Καβάλας. Ο Γιάννης Παπαδόπουλος βρίσκεται στο κλειστό της Κομοτηνής και μεταφέρει όλα όσα συμβαίνουν…..

Ώρα 19:55 Καλησπέρα και πάλι από το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τον Αστέρα Καβάλας.

Ώρα 20:05 Ο νικητής του αγώνα θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και θα διαδεχθεί την ΑΕ Κομοτηνής, ενώ μαζί θα πάρει και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία. Την άνοδο έχει αυξημένες πιθανότητες να πάρει και ο δεύτερος, καθώς αναμένονται εξελίξεις στις ομάδες που βρίσκονται ήδη στις Εθνικές Κατηγορίες.

Ώρα 20:07 Δυσκολεύτηκαν οι δύο ομάδες στα χθεσινά παιχνίδια, όμως τελικά πέτυχαν τον στόχο τους. Ο Πανσερραϊκός κέρδισε με 68-57 τον Αρίωνα Ξάνθης και ο Αστέρας με 67-60 τη Θύελλα Φερών.

Ώρα 20:12 Διαιτητές της αναμέτρησης είναι ο Δημήτριος Μπήτης και ο Κωνσταντίνος Ξενικάκης, αξιολογημένοι και οι δύο για αγώνες Α1 Ανδρών.

Ώρα 20:14 Σε τρία λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση. Γεμάτο το κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, με τους φίλους του Πανσερραϊκού να ακούγονται περισσότερο.

Ώρα 20:17 Πεντάδες. Για τον Πανσερραϊκό ξεκινάνε το παιχνίδι οι Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης, Σιδερίδης, Ροϊδης και Καρναβάς. Για τον Αστέρα Καβάλας αρχίζουν οι Παπαζώτος, Μαρκόπουλος, Αθανασιάδης, Παπαδόπουλος και Μπακιρτζής.

Ώρα 20:22 Δυνατό ξεκίνημα για τον Αστέρα που προηγείται με 2-9. Μειώνει ο Ιακωβίδης σε 4-9. Έξι λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ώρα 20:29 Ακόμα τρία λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου, Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 8-13.

Ώρα 20:36 Τέλος της πρώτης περιόδου στον μεγάλο τελικό, με το Αστέρα να προηγείται με τρεις πόντους. Αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 13-16.

Ώρα 20:39 Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Λιάπη ο Πανσερραϊκός περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 18-16 και αναγκάζει τον προπονητή του Αστέρα Καβάλας να καλέσει τάιμ άουτ. Ακόμα 8΄50΄΄ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ώρα 20:43 Νέο τάιμ άουτ στο παιχνίδι, αυτή τη φορά για τον Πανσερραϊκό. 18-19 ο σκορ με 3/3 βολές του Παπαζώτου.

Ώρα 20:52 Μεγάλο παιχνίδι μέχρι στιγμής στην Κομοτηνή. Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 27-27 με 1/2 βολές του Γιαβρόπουλου. Ακόμα πέντε λεπτά για το ημίχρονο.

Ώρα 21:02 1΄19΄΄ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Πανσερραϊκός με δύο βολές του Ιακωβίδη προηγείται με 40-32. Τάιμ άουτ για τον Αστέρα.

Ώρα 21:06 28 δευτερόλεπτα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ο Πανσερραϊκός προηγείται με 43-34. Τάιμ άουτ για την ομάδα των Σερρών για την τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου.

Ώρα 21:08 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πανσερραϊκό να βρίσκει πολλές λύσεις στην επίθεση, να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να προηγείται δίκαια με εννέα πόντους διαφορά. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 43-34.

Ώρα 21:25 Γρήγορο 0-5 για τον Αστέρα στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου και τάιμ άουτ για τον Πανσερραϊκό. 43-39 το σκορ για την ομάδα των Σερρών.

Ώρα 21:30 Με καλάθι του Μύζιου ο Αστέρας περνάει ξανά μπροστά με 43-44.

Ώρα 21:33 Μετά από ακριβώς πέντε λεπτά στην τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός πετυχαίνει καλάθι με τον Καρναβά και μειώνει σε 45-48.

Ώρα 21:46 Τέλος της τρίτης περιόδου και τα δεδομένα στο παιχνίδι έχουν πλέον αλλάξει, με τον Αστέρα να έχει και την ψυχολογία, αλλά να προηγείται και με διψήφια διαφορά. Αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 50-60.

Ώρα 22:00 Ακόμα πέντε λεπτά στον τελικό, με τις δύο ομάδες να είαι πολύ νευρικές και τον Αστέρα να προηγείται με 55-62 και τον Πανσερραϊκό να έχει χάσει με πέντε φάουλ τους Ιακωβίδη και Γιαβρόπουλο.

Ώρα 22:06 Τρίποντο από τον Παπαδόπουλο και 58-65 για τον Αστέρα. Μειώνει ο Μπουτάκογλου με 2/2 βολές σε 60-65. Ακόμα τρία λεπτά.

Ώρα 22:07 Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Καρναβά και 62-65. Ακόμα 2΄15΄΄ και έχουμε τάιμ άουτ για τον Αστέρα.

Ώρα 22:09 Επιθετικό ριμπάουντ από τον Μπακιρτζή και 62-67 για τον Αστέρα. Ακόμα 1΄13΄΄ και τάιμ άουτ για τον Πανσερραϊκό.

Ώρα 22:13 Ακόμα 37 δευτερόλεπτα και με 2/2 βολές ο Καρναβάς μειώνει σε 65-67. Τάιμ άουτ για τον Αστέρα.

Ώρα 22:15 Χιτσκοκικό φινάλε. Η μπάλα μένει στα χέρια των παικτών του Αστέρα και ο Πανσερραϊκός έχει 13 δευτερόλεπτα για να ισοφαρίσει ή να κερδίσει το παιχνίδι.

Ώρα 22:17 Ο Ροΐδης πετυχαίνει δίποντο και έχουμε παράταση!!!! Αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 67-67.

Ώρα 22:24 Ακόμα 3΄29΄΄ για το τέλος της παράτασης και το σκορ είναι 71-74 για τον Αστέρα.

Ώρα 22:27 Ακόμα δύο λεπτά για το τέλος της παράτασης, Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 71-78.

Ώρα 22:29 Τελευταίο λεπτό, Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 73-80.

Ώρα 22:34 Τέλος του αγώνα. Ο Αστέρας Καβάλας κερδίζει τον Πανσερραϊκό, κατακτά το πρωτάθλημα παίρνοντας τα σκήπτρα από την ΑΕ Κομοτηνής και μαζί και την άνοδο στη Γ΄ Εθνική. Τελικό αποτέλεσμα: Πανσερραϊκός – Αστέρας Καβάλας 75-83.

Σας ευχαριστούμε που ήσασταν μαζί μας και σήμερα. Ακολουθεί ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ από την αναμέτρηση.