Κύπελλο Ελλάδος: Βήμα πρόκρισης για Λοντίγκιν στην νίκη του ΠΑΣ επί του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο

O ΠΑΣ Γιάννενα με βασικό τον πρώην τερματοφύλακα της Ξάνθης Γιούρι Λοντίγκιν επιρκάτησε με 2-1 του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο και έκανε ένα μικρό βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του θεσμού.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει με το… καλημέρα, καθώς μόλις στο 2′ ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά πάσα του Βιγιαφάνιες και έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν για το 0-1.

Η αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα ωστόσο ήταν καίρια. Οι Ηπειρώτες πίεσαν ασφυκτικά τα μετόπισθεν των πράσινων για 25 λεπτά και είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο συγκεκριμένο διάστημα, φτάνοντας στην ισοφάριση με εξαιρετικό σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή στο 21′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να ασκεί πίεση στα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού και να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες, καταφέροντας να φτάσει δίκαια στην ανατροπή από στατική φάση στο 66′ με κεφαλιά του Κάργα από εκτέλεση κόρνερ του Πέερσμαν που διαμόρφωσε το τελικό 2-1.