Τσάμπιονς Λιγκ: Βασικός ο Λοντίγκιν στην ήττα από τη Λεβερκούζεν! Όλα τα αποτελέσματα…

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Μια… ανάσα από την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ είναι η Μπάγερ Λεβερκούζεν έπειτα από τη νίκη της 2-1 στην Αγία Πετρούπολη επί της Ζενίτ του Λοντίγκιν. Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Γιουβέντους στο Τορίνο παρά την εκπληκτική παρουσία του στο γήπεδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Γερμανούς ήταν ο Νοτιοκορεάτης Σον, ο οποίος πέτυχε και για δύο γκολ. Ο Γιούρι Λοντίγκιν ξεκίνησε και πάλι βασικός αλλά η παρουσία του δεν έφτανε ωστε να αποτρέψει την ήττα της ομάδαςς του. Ο διεθνής Ελληνας μεσοαμυντικός Κυριάκος Παπαδόπουλος δεν αγωνίστηκε αφού  μπήκε στο χειρουργείο για να αντιμετωπίσει την εξάρθρωση δεξιάς ωμοπλάτης την οποία υπέστη στην προπόνηση της Δευτέρας (3/11).

Στο β’ ημίχρονο έγιναν τα σημαντικότερα γεγονότα του αγώνα αφού οι Γερμανοί ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν μέσα σε πέντε λεπτά να πετύχουν δύο γκολ με τον Σον. Το πρώτο στο 68′, όταν έπειτα από άριστα εκτελεσμένη κομπίνα σε φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Κορεάτη κι αυτός με φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Λοντίγκιν για το 0-1. Στο 73′ ο Σον έγινε αποδέκτης εξαιρετικής μπαλιάς από Κίσλινγκ, βγήκε απέναντι από τον Λοντίγκιν και με πλασέ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα και πάλι στα δίχτυα.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες

Ζενίτ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1 – 2    (89’ Ρόντον – 68’, 73’ Σον)
Βασιλεία-Λουντόγκορετς 4 – 0 (33′ Εμπολό, 41′ Γκονζάλες, 59′ Γκάσι, 65′ Σούτσι)
Γιουβέντους-Ολυμπιακός Πειραιώς 3 – 2 (21′ Πίρλο, 65′ αυτ. Ρομπέρτο, 66′ Πογκμπά – 24′ Μποτία, 61′ Εντινγκά)
Μάλμε-Ατλέτικο Μαδρίτης 0 – 2(30′ Κόκε, 78′ Ραούλ Γκαρθία)
Μπενφίκα-Μονακό 1 – 0(82’ Ταλίσκα)
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Γαλατασαράι 4 – 1    (39’ Ρόις, 54’ Παπασταθόπουλος, 73’ Ιμόμπιλε, 84’ Καγιά – 69’ Μπαλτά)
Ρεάλ Μαδρίτης-Λίβερπουλ 1 – 0 (26′ Μπενζεμά)
Άρσεναλ-Άντερλεχτ 3 – 3    (25’ Αρτέτα, 29’ Σάντσες, 58’ Τσάμπερλεϊν – 61’, 73’ Βάντεν Μπόρε, 90’ Μίτροβιτς)