Ο Ριζόπουλος προσπάθησε αλλά το μπλοκ πρόδωσε την Ορεστιάδα στην Κυψέλη

Ανταπόκριση από την Ορεστιάδα: Δημήτρης Μηλίκας

–  Δεν κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Volley League η Ορεστιάδα καθώς ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι των «πρασίνων» στην (υποτίθεται άδεια) Κυψέλη, η οποία ωστόσο κάθε άλλο παρά άδεια ήταν αφού στην εξέδρα βρέθηκαν περισσότερα από 150-200 άτομα παρά την τιμωρία των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε με 3-0 σετ και ισοβαθμεί πλέον με τον ΠΑΟΚ στους 5 βαθμούς. πίσω από τον Ολυμπιακό και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Το τριφύλλι έκανε πολύ καλή εμφάνιση, ενώ η Ορεστιάδα πρόβαλε σθεναρή αντίσταση σε όλα τα σετ, σε όλα άλλωστε είχε προβάδισμα, όμως, η διαφορά παραγωγικότητας από τα άκρα και το καλύτερο σερβίς των γηπεδούχων έκριναν το αποτέλεσμα.

Επιπλέον, αδύναμος κρίκος για την Ορεστιάδα αποδείχθηκε το μπλοκ της, παρόλο που υποτίθεται ότι είναι το ισχυρό της ατού καθότι η ψηλότερη ομάδα στο πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του σε επίπεδα πάνω του 50%, ενώ η Ορεστιάδα μόλις που άγγιξε το 33% και όταν πήρε προβάδισμα στο 1ο και 3ο σετ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει. Γενικά έγινε ωραίος αγώνας, με καλή τακτική και από τις δύο ομάδες αλλά ο Παναθηναϊκός είχε αυτό που του έλειπε τα προηγούμενα χρόνια, δηλαδή, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ.

Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και κράτησε το παιχνίδι στα μέτρα της. Είχε μικρό προβάδισμα μέχρι και το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 17-17 με τον άσσο του Καμίνσκι, αλλά και πάλι η Ορεστιάδα με τους Τόμσον, Λούνα κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 23-22. Εκεί ο Κουκ με τον Πρωτοψάλτη έκαναν τη διαφορά, ο Παναθηναϊκος προσπέρασε με το χαμένο σερβίς του Λούνα και την επίθεση του Κουκ (23-22), αλλά ο Λούνα έφερε τον αγώνα στα ίσια (23-23). Ο Φερέιρα έχασε το σερβίς για την Ορεστιάδα και ο Κουκ με επίθεση έκανε το 25-23.

Με προβάδισμα της Ορεστιάδα 6-4 ξεκίνησε και το 2ο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το σερβίς του και τα ποσοστά στην επίθεση με τον Καμίνσκι και τον Κουκ να μην έχουν αντιπαλο. Από το 10-10 ο Παναθηναϊκός με δύο μίνι σερί ξέφυγε 15-11 και 17-12 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα προσπάθησε να επιβληθεί και να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Εκμεταλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και με καλές προσπάθειες από τον Ριζόπουλο  προηγήθηκε 8-4. Με τον Πρωτοψάλτη να πιάνει φοβερό ρυθμό στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα 10-8. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε το προβάδισμα με 2-3 πόντους και έφτασε στη νίκη.

Συνολικά οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, μόλις 1 μπλοκ (!!!) και 14 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Μυλωνάκης – Νικολόπουλος
Τα σετ:  25-23, 25-21, 25-19

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 17 (12/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 15 (13/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 93% υπ-60% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (9/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ-50% άριστες), Χόι 6 (6/9 επ), Πανταλέων 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ-87% υπ – 48% άριστες), Αδαμόπουλος, Λουκάς
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (19/32 επ), Τόμσον 5 (5/9 επ), Γκιγέρμε 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 35% άριστες), Ποτολίδης 4 (4/6 επ), Ριζόπουλος 4 (4/13 επ, 73% υπ-18% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ-70% υπ-41% άριστες), Μαν, Πεντίδης.