Αποκλείστηκε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης από τον Πανσερραϊκό

Ανταπόκριση από την Αλεξανδρούπολη: Λεωνίδας Κάλφας

–  Την ήττα με 77-59 γνώρισε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης από τον Πανσερραϊκό στο γήπεδο της Ομόνοιας και ετσι αποκλείστηκε από τον μεγάλο τελικό της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, εκεί που θα δώσει το “παρών” η μακεδονική ομάδα.

Το σύνολο του Παναγιώτη Σπανού μολονότι παρατάχθηκε «λαβωμένο» στο παρκέ, εν τούτοις κατάφερε σχετικά να λυγίσει την αντίσταση των Θρακιωτών έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον Γιάννη Παπαδόπουλο.

Ο Πανσερραϊκός πήρε από την αρχή προβάδισμα και προηγήθηκε με 18-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και 35-28 στο ημίχρονο. Η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφιο αριθμό και έφτασε στο 54-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι στο 77-59.

Ο Πανσερραϊκός περιμένει το απόγευμα της Κυριακής για να μάθει τον αντίπαλό του στο Κύπελλο της ΕΚΑΣΑΜΑΘ μεταξύ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και της Θύελλας Φερών, ομάδων που αναμετρώνεται στον αμιγώς εβρίτικο δεύτερο ημιτελικό στις 18:00 το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό Αλεξανδρουπόλεως.