Ντροπή! Εχασε από τη μισή Κηφισιά την μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός

Ο Εθνικός δεν επαλήθευσε τα προγνωστικά που τον έφεραν ως φαβορί και ηττήθηκε στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” που έγινε την Παρασκευή στο Βραχάτι από την αξιόμαχη Κηφισιά με 3-1 σετ.

Οι Εβρίτες έχασαν έτσι την ευκαιρία να διεκδικήσουν ένα τρόπαιο που το ήθελαν πολύ, αλλά αυτό τελικά ίσως να δημιούργησε πολύ άγχος που λειτούργησε ανασταλτικά. Ο αγώνας ξεκίνησε για τον Εθνικό με καλές προϋποθέσεις αφού η Κηφισιά είχε εκτός τους Μπέλλο, Παπαδόπουλο και στον πάγκο τον Καριπίδη. Από τις αρχές του πρώτου σετ η ομάδα του Μουστακίδη πήρε προβάδισμα 2-3 πόντων και έδειχνε ότι έχει το πάνω χέρι. Το ψηλό μπλοκ ήταν αποτελεσματικό και απέδωσε 6 εντυπωσιακούς πόντους. Ταυτόχρονα όμως έγιναν και πολλά λάθη τα οποία κράτησαν την Κηφισιά κοντά στο σκορ. Τελικά το πρώτο σετ κατέληξε στον Εθνικό, κάτι που γίνεται για 12ο συνεχόμενο παιχνίδι!Πολύ καλό ήταν και το ξεκίνημα του 2ου σετ για τον Εθνικό που πήρε πάλι γρήγορα προβάδισμα 3-4 πόντων που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο αν ο επόπτης δεν έδινε άουτ σε δυο επιθέσεις Δαλακούρα και Ράιτς που ήταν καταφανέστατα μέσα. Ο Μουστακίδης ξέχασε το “διαιτητικό βίντεο” που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά και όταν το θυμήθηκε στον τελευταίο πόντο του σετ, αυτό δεν λειτούργησε! Ο Εθνικός έφτασε πρώτος στο σετ μπολ με 24-23 αλλά η Κηφισιά ανέτρεψε την κατάσταση με αποφασιστικότητα, κάνοντας το 24-26 και ισοφαρίζοντας τα σετ.

Το τρίτο σετ είχε για την Αλεξανδρούπολη παρόμοια κακή εικόνα με το τρίτο σετ του πρόσφατου αγώνα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Η κακή υποδοχή έφερε νευρικότητα, πολλά λάθη και απογοήτευση. Μάταια ο Μουστακίδης προσπαθούσε να αλλάξει την κατάσταση με πολλά τάιμ άουτ και ψυχολογικές ενέσεις από τον πάγκο. Η Κηφισιά με βελτιωμένη απόδοση και ανεβασμένη ψυχολογία, έφτασε στην άνετη κατάκτηση του σετ με 25-18.

Στο τέταρτο σετ πέρασε στο παιχνίδι ο Γραμματικάκης που προερχόταν από τραυματισμό στη θέση του κουρασμένου Κόβατς. Η Κηφισιά με κεκτημένη ταχύτητα πήρε άπό την αρχή προβάδισμα στο σκορ, αλλά ο Εθνικός με αιχμή τον Ράιτς που ανέβασε αισθητά την απόδοση του, έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 9-9. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν μέχρι το 14-14 και στο σημείο εκείνο η Κηφισιά ξέφυγε και πάλι παίρνοντας σοβαρό προβάδισμα με 22-17. Ο Εθνικός έκανε μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια με τον Ράιτς στο σερβίς και πλησίασε στο 23-22, αλλά η Κηφισιά δεν έκανε άλλα λάθη και πόντο-πόντο έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-23 και την πρόκριση της στον πρώτο τελικό της ιστορίας της.

Τα σετ: 25-23, 24-26, 18-25, 23-25 (σε 109′)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 23 (18/39, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κόβατς 5 (3/7, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1 (1 μπλοκς), Κουμεντάκης 12 (9/27, 31% υπ.), Δαλακούρας Αν. 14 (12/24, 28% υπ.), Παπάζογλου 7 (4/11, 3 μπλοκ) / Μίτρεφ (λ. – 33%υπ., 15% άριστες), Γραμματικάκης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ).

ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2/4 επ., 2 μπλόκ), Ντε Σόουζα 17 (17/32, 41% υπ.), Παπαγγελόπουλος 13 (10/18, 3 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 12 (8/12 επ., 4 μπλόκ), Δεληπρίμης 10 (6/19 επ., 1 άσος, 3 μπλόκ) Σαρικεϊσογλου 15 (15/35, 59% υπ.)/ Ταμπουρατζής -λ (62% υπ. – 57% άριστες), Βλαχάκης, Κούνας,, Καριπίδης 1 (1/1 επ.)