Μπαράζ ανόδου: Κρίμα κι’ άδικο! Έχασε για πρώτη φορά στο Βόλο στη χειρότερη στιγμή ο ΓΑΣ Κομοτηνή και επιστρέφει χωρίς την άνοδο

Την πρώτη ήττα στα πλέι οφ με σκορ 62-40 γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή μέσα στον Ολυμπιακό Βόλου, αλλά ήταν αρκετή να του στερήσει την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Αρκετό πάθος, ταχύτητα και ωραίες επιθετικές κινήσεις από τις δύο ομάδες είχε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει το προβάδισμα, το οποίο κυμαινόταν σχεδόν σταθερά από τους 3 έως τους 5 πόντους, και τις φιλοξενούμενες να μην επιτρέπουν στις «ερυθρόλευκες» να ξεφύγουν. Έτσι το ενδιαφέρον παρέμενε αμείωτο, με την Κοτοπούλη στο τέλος να κερδίζει και το αντιαθλητικό φάουλ, και να διαμορφώνει το 20-15 της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +10 (29-19) με τρίποντο της Νταϊάκη τρισίμισι πριν το ημίχρονο, για να ακολουθήσει καλάθι και φάουλ από την Γαβριηλίδου που ευστόχησε και στη βολή. Οι γηπεδούχες βρήκαν κι άλλες λύσεις και με καλάθι της Χαλιβέρα έφτασαν στο 33-21, δύο λεπτά πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Η απάντηση από τον ΓΑΣ ήρθε με τρίποντο της Γιαννακού (33-23), όμως ο Ολυμπιακός Βόλου όχι απλά πέτυχε περισσότερους πόντους αλλά κατάφερε να φτάσει και στο +16 με τέσσερις συνεχόμενους πόντους της Χαλιβέρα, που διαμόρφωσαν το 39-23 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε το σκορ 40-23 στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τον ΓΑΣ Κομοτηνή να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ η διαφορά έφτασε στο +20 (43-23) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 45-32 για τον Ολυμπιακό Βόλου.

Η τέταρτη περίοδος δεν επιφύλαξε κάποια μεγάλη έκπληξη, με την ομάδα του Βόλου να ολοκληρώνει το παιχνίδι στο +22 και το 62-40 και να πανηγυρίζει την μεγάλη άνοδο στην Α2 και τις παίκτριες του Φώτη Ζάντζα να είναι φανερά απογοητευμένες, ωστόσο δέχτηκαν καθολικό χειροκρότημα για την τεράστια προσπάθεια της φετινής σεζόν από τον κόσμο που ακολούθησε την ομάδα στον Βόλο.

Διαιτητές: Αγραφιώτης Β. – Σκρίνος

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-23, 45-32, 62-40

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Μπασδέκη, Ράπτη 4, Χούτα 7, Πολύζου 4, Τσομπανοπούλου, Μητράλη 7 (1), Σιουμουρέκη 7 (1), Καραστάθη, Κοτοπούλη 4, Νταϊάκη 19 (1), Χαλιβέρα 10 (1), Χριστοδούλου.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ζάντζας): Γραμμενίδου, Βασιλεία, Σαράντη 12, Γιαννάκου, Παπαστάμου 7, Χόνδρου 2, Γιαννουλάκη 2, Τσούχλη 2, Ιωάννου 6, Χρίστου 2, Ιωαννίδου 5 (1), Γραβριηλίδου 2.