Β’ Εθνική: Παρένθεση η ήττα στη Βέροια και επιστροφή στις νίκες για τον Λεύκιππο Ξάνθης κόντρα στη Γέφυρα στο Αμοιρίδειο

Ακόμα μια μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Λεύκιππος Ξάνθης, στην 7η στα τελευταία 8 παιχνίδια (είχε χάσει μόνο από τον Φίλιππο Βέροιας το περασμένο Σάββατο), καθώς επικράτησε με σκορ 81-74 της Γέφυρας στο Αμοιρίδειο στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της National League 1.

Οι Ξανθιώτες έμειναν πολύ χαμηλά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο καθώς σημείωσαν μόλις 25 πόντους στην επίθεση, με το σκορ να γράφει 25-36. Ωστόσο με μια καταιγιστική 3η περίοδο και επί μέρους 32-14 (!!), προηγήθηκαν με 57-50 στην 3η περίοδο και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ το 81-74.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη ο Καλαμπάκας με 18 πόντους, ενώ λίγο πιο πίσω ήταν οι Κατσαμούρης και Γιάκουλας με 15, Μακαρατζής με 12 και Παλλάκης με 11 πόντους. Για τη Γέφυρα ο Σιώπης σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο πρώην παίκτης του Λεύκιππου και του ΓΑΣ Κομοτηνή Μίλτος Μαλανδρής έβαλε 6 με δύο τρίποντα.

Οι Ξανθιώτες έφτασαν το 9-6 ρεκόρ και την επόμενη αγωνιστική παίζουν μέσα στον Πανσερραϊκό, ενώ η Γέφυρα είναι στο 8-6 και θα υποδεχτεί τον Μακεδονικό.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Νέδογλου-Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 13-16, 25-36, 57-50, 81-74

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 18(3), Κατσαμούρης 15(2), Παλλάκης 11(2), Μακαρατζής 12(3), Γιάκουλας 15(3), Μπουτσακτσή 6, Κουρτίδης 1, Χριστοφορίδης 3(1), Βασαλάκης, Διαμαντής, Κούτρας.

ΓΕΦΥΡΑ (Κωστόπουλος-Δαδάλας): Χρυσόπουλος 16(1), Καλαϊτζίδης 3(1), Φόρογλου 13(2), Βακουφτσής 13(1), Σιώπης 15(3), Μαλανδρής 6(2), Κελεσίδης 6, Παππάς 2, Τσιροπούλης.