Volley League: Ποδαρικό με ήττα στις λεπτομέρειες για τον Άθλο στην Ορεστιάδα από την Καλαμάτα

Με το… αριστερό ξεκίνησε το 2024 ο Άθλος Ορεστιάδας, καθώς ηττήθηκε στα σημεία με 3-2 (19-25, 26-24, 25-16, 23-25, 15-13) από την Α.Ο. Καλαμάτα ’80 στο νέο κλειστό Ορεστιάδας «Νίκος Σαμαράς» στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Volley League.

H ομάδα του Άθλου με τον νέο της πασαδόρο Κιν να μοιράζει όμορφα το παιχνίδι είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με 2-0 σετ στο ματς της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ωστόσο κρίσιμα λάθη αθλητών του, που δεν βρέθηκαν στην καλύτερή τους μέρα, «έγειραν την πλάστιγγα» υπέρ των φιλοξενούμενων, που δείχνοντας περισσότερη συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία, κατάφεραν τελικά στις λεπτομέρειες του 5ου σετ να φύγουν με δυο βαθμούς από την Ορεστιάδα.

Στο α’ σετ ο Άθλος προηγήθηκε με μπλοκ άουτ του Μπέικ 8-6, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο, 9-8, αλλά ο Μπουιάτι ανέβασε ξανά τη διαφορά, 13-9 και 17-12. Ο Άθλος έχοντας επιβάλλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι 21-15 έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ της χρονιάς με 25-19 από σερβίς του Κοένεν στο φιλέ.

Το β’ σετ δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα Κριστιάν Τσιτιγκόι, που στο 7-4 είδε τον Ρίστιτς να έχει ενοχλήσεις στο πόδι. Ωστόσο ο Βόσνιος ακραίος, παρέμεινε στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Καλαμάτα με καλό σερβίς από τους Κοένεν, Χριστόφα να προσπεράσει με 7-8. Τα προβλήματα σε υποδοχή και μπλοκ έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στη συνέχεια με 14-18. Ο Άθλος με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στον πόντο 18-19. Με κόντρα επίθεση του Μπουιάτι ήρθε η ισοφάριση 22-22 και το σετ μπολ της ομάδας μας 24-23, αλλά η Καλαμάτα “έμεινε όρθια” και από λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε τα σετ 1-1 με 24-26.

Η απώλεια του σετ, έδειξε να επηρεάζει ψυχολογικά την ομάδα της Ορεστιάδας, κάτι που οι Μεσσήνιοι εκμεταλλεύθηκαν και με ανεβασμένο μπλοκ προηγήθηκαν 3-7 και 9-16. Χωρίς ρυθμό και συγκέντρωση οι παίκτες του Άθλου συνέχισαν τα αβίαστα λάθη και οι φιλοξενούμενοι ζευγάρωσαν με 16-25 τα κερδισμένα τους σετ, 1-2.

Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι και το 16-16, καθώς σε εκείνο το σημείο ο Άθλος ξέφυγε με +3, 19-16 για να διατηρήσει την πολύτιμη διαφορά 21-18 και με πρωταγωνιστή τον Ρίστιτς να ισοφαρίσει 2-2 με 25-23, από άουτ σέρβις των φιλοξενούμενων.

Στο τάι μπρέικ η Καλαμάτα με καλό σερβίς προηγήθηκε από την αρχή 8-10 ανέβασε τη διαφορά σε 9-13 και παρά την προσπάθεια της ομάδας του Τσιτιγκόι, που μείωσε στον πόντο 12-13 με τον Μπέικ, πιο τυχερή έφτασε με 13-15 στην πρώτη της νίκη απέναντι στον Άθλο.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Ζηλιασκοπούλου, Σκαρλατούδη, Γραμματεία: Σαρδάνη.