Volley League: Με ανατροπή και στο τάι μπρέικ η πρώτη φετινή νίκη του Άθλου επί της Καλαμάτας

Με ένα σημαντικό διπλό 2-3 (25-21, 21-25, 28-26, 12-15) και μάλιστα με ανατροπή μέσα στην Καλαμάτα, που θα τονώσει την ψυχολογία για τη δύσκολη συνέχεια, ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague o Άθλος Ορεστιάδας.

Όπως και στον μεταξύ τους αγώνες στο Λιγκ Καπ πριν μία εβδομάδα έτσι και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ο Άθλος Ορεστιάδας νίκησε τον Α.Ο. Καλαμάτας 80 με 3-2 σετ μετά από αγώνα 2,5 ωρών στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Ο Άθλος Ορεστιάδας αδίκησε για άλλη μια φορά τον εαυτό του, καθώς μπορούσε να φύγει από το γυμναστήριο Παραλίας της μεσσηνιακής έδρας και με ατόφιο τρίποντο, αφού στο 4ο σετ προηγήθηκε με 10-17 και 21-23. Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ρενάν με 28 πόντους, άλλους 15 πόντους πρόσθεσε ο Μπέικ, ενώ… σχεδόν αλάνθαστος με 7 πόντους ήταν ο Νίκος Αλεξάκης, που κέρδισε κατά κράτος σε μια ακόμη μονομαχία τον μικρότερό του αδελφό, Αλέξανδρο.

O αγώνας έγινε στο κατάμεστο και ανακαινισμένο Δημοτικό Γυμναστήριο Καλαμάτας. Οι «λύκοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-15 κατάφεραν να κάνουν σερί 5-0 με το σερβίς του Λυκούρεση και να προσπεράσουν 18-15. Οι εβρίτες δεν απάντησαν και ο Οκάμπο με τον Λυκούρεση έσπρωξαν την ομάδα τους στην κατάκτηση του 1ου σετ με 25-21.

Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 19-19 μετά από σκληρές μάχες στο φιλέ αλλά και εύκολα λάθη στην επίθεση εκατέρωθεν. Ο Ρίστιτς και ο Μπουιάτι πήραν δύσκολες επιθέσεις αλλά τη διαφορά την έκανε το σερβίς του Νίκου Αλεξάκη ο οποίος με δύο άσσους έκανε συνολικό σερί 4-0 για το 24-20. Με λάθος του Οκάμπο έγινε το 25-21 και το 1-0 σετ.

Στο 3ο σετ η Καλαμάτα έδειξε κουρασμένη χωρίς λύσεις στην επίθεση, αντίθετα ο Άθλος κράτησε υψηλά ποσοστά πάντα με τους Ρίστιτς, Μπέικ και Μπουιτάι αλλά και τον θετικό Αλεξάκη που βοήθησε πάλι τα μέγιστα σε επίθεση και μπλοκ. Ο Άθλος ξέφυγε 15-13 και με δύο πόντους από τον Αλεξάκη και δύο από τον Μπέικ άνοιξε την ψαλίδα στο +5 και στο 21-16. Το σετ έκλεισε άνετα ο Ρίστιτς με επίθεση για το 25-20 και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ όπλο το μπλοκ και γενικά καλή ψυχολογία ο Άθλος μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-1 και έδειχνε πως θα φύγει με το τρίποντο, ειδικά όταν με τους δύο άσσους του Μπέικ και έναν του Ράμος εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (13-5). Κι όμως ο αγώνας δεν είχε τελειώσει. Η Καλαμάτα σταδιακά επανήλθε. Με το σερβίς του Οκάμπο σε μεγάλο ρίσκο και τους Λυκούρεση, Δαλακούρα να κερδίζουν διαδοχικούς πόντους η Καλαμάτα έκανε σερί 6-0 και μείωσε 16-17. Το ματς πήρε φωτιά, ο Άθλος έκανε διαδοχικά λάθη και το ματς έγινε ντέρμπι μέχρι το 23-23. Ο Μπουιτάτι έκανε το 24-23 για τον Άθλο αλλά ο Οκάμπο ήταν σε μεγάλη βραδιά και έσβησε τρεις φορές το προβάδισμα των ακριτών ισοφαρίζοντας 26-26. Ο Οκάμπο πάλι με επίθεση και ο Γουέστ με μπλοκ έκαναν το 28-26 ισοφαρίζοντας 2-2 σετ εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 5ο σετ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Ο Οκάμπο έπαιζε μόνος του απέναντι σε όλο τον Άθλο μέχρι που ο Γουέστ έχασε το σερβίς και ο Οκάμπο έκανε το πρώτο του λάθος στο 5ο σετ δίνοντας αέρα +2 (11-9) στους παίκτες του Τσιτιγκόι. Τελικά με δύο νέα λάθη του Οκάμπο (χαμένο σερβίς και λάθος επίθεση) έληξε ο αγώνας 15-12 και 3-2 για τον Άθλο.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γεροθόδωρος και Γεράνιος.