Γ’ Εθνική: Πρώτη μεγάλη νίκη της Ασπίδας Ξάνθης στο «οχυρό» του Ευμοίρου επί του Ρούπελ Σιδηροκάστρου

Την πρώτη μεγάλη νίκη στον 5ο όμιλο της National League 2 πανηγύρισε η Ασπίδα Ξάνθης καθώς επικράτησε με σκορ 62-54 του Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

Σε μεγάλο ντέρμπι με αρκετά χαμηλό σκορ και σκληρές μονομαχίες οι Ξανθιώτες μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν μικρά προβαδίσματα της τάξης των πέντε πόντων στο δεκάλεπτο (14-9) και τριών στο ημίχρονο (31-28).

Στην ανάπαυλα η Ασπίδα δεν έχασε τη ηνία στο σκορ και με εξαιρετική άμυνα περιόρισε και πάλι την επίθεση των Σερραίων στους 9 πόντους και πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα στο 30′ με οκτώ πόντους (45-37), το οποίο διαχειρίστηκε άψογα στην τελευταία περίοδο για να φτάσει στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της σεζόν για το τελικό 62-54.

Πρώτος σκόρερ για την Ασπίδα ο Αγγελόπουλος με 24 και ένα τρίποντο, ενώ το Ρούπελ είχα μοναδικό διψήφιο τον Δαμιανάκο με 10 και δύο τρίποντα.

Η Ασπίδα Ξάνθης ανέβηκε στο 1-1 και την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Αγία Βαρβάρα, ενώ το Σιδηρόκαστρο είναι επίσης στο 1-1 και την επόμενη Κυριακή παίζει μέσα στον Όλυμπο ΕΚΕ.

Διαιτητές: Καντερές-Μιχέλη-Παπαδόπουλος Γρ.

Δεκάλεπτα: 14-9, 31-28, 45-37, 62-54

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Δώδος – Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 24(1), Στουρνάρας 8, Παυλάκης 2, Κρστιτς 12, Παπανικολάου, Μπιλιούρης, Σαββουλίδης 11(2), Παπαϊωάννου, Κάλφας 3(1), Καρανικολίδης, Ρούμογλου 2.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ (Κοκολιός – Ιωαννίδης): Δαμιανάκος 10(2), Δημητρακάς 7, Δαλαγκόζης 9(2), Φραγκούλης 7(1), Κάτος 5(1), Λόγυρος 2, Κεμανετζής, Παπαδόπουλος , Γκούτζιας 7, Σιδερίδης 7(1), Φελάνης, Καρανικόλας.