Επέτειος: Η ιστορική ενδεκάδα του ΑΟΞ στο Μπέλφαστ και την τεράστια πρόκριση επί της Λίνφιλντ

Τέτοια μέρα, δέκα χρόνια πριν, η Ξάνθη έπαιζε στο Μπέλφαστ της Βόρειας Ιρλανδίας κόντρα στην Λίνφιλντ για τον επαναληπτικό της 2ης φάσης του Europa League.

Έχοντας στην πλάτη το εις βάρος της σκορ με 0-1 στα Πηγάδια, το οποίο είχε διαμορφώσει ο Άαρον Μπερνς, οι Θρακιώτες ήταν με την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε να βγουν μπροστά να να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή.

Με τον Μαρσελίνιο να σκοράρει στο 26ο λεπτό όντας σε μεγάλα κέφια, η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε στο 0-1 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Μίχαελ Γκολτ με γκολ στο 99ο λεπτό ισοφάρισε για τους Βορειοϊρλανδούς, ωστόσο ο Μαρσελίνιο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έξι λεπτά αργότερα χάρισε την τεράστια πρόκριση στον ΑΟΞ, μπροστά στους εκατοντάδες φίλους του που έκανα το ταξίδι.

Το ΤhrakiSportS σας θυμίζει την ιστορική ενδεκάδα του Νίκου Καραγεωργίου καθώς και τις αλλαγές που έγραψαν ιστορία.