Ευρωπαϊκό Κολύμβησης Εφήβων: Στο βάθρο στα 200 μέτρα ύπτιο ο Απόστολος Σίσκος, 11ος με τη μεικτή ομαδική mixed ο Ντούμας

Γεγονός είναι το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης Εφήβων – Νεανίδων στο Βελιγράδι.

Το κατέκτησε ο Απόστολος Σίσκος στον απογευματινό τελικό των 200μ ύπτιο. Ο Ελληνας πρωταθλητής κολύμπησε σε σταθερό τέμπο και με αποφασιστικότητα όλη την κούρσα, πέρασε 3ος στα 50, 100 και 150μ, για να τερματίσει στην ίδια θέση με επίδοση 1.58.37 και να κατακτήσει το χάλκινο, πίσω από τον Ουκρανό Ολεκσάνταρ Ζελτιάκοφ (1.55.79) και τον Γάλλο Μερλίν Φίσερ (1.57.15) που τερμάτισαν στην 1η και 2η θέση αντίστοιχα του τελικού. Ο  Ζελτιάκοφ μάλιστα, με επίδοση  τέτοια που αποτελεί νέο Ρεκόρ Αγώνων.

Ο Απόστολος, αθλητής του Τάσου Παπαδόπουλου στον Άρη Θεσσαλονίκης, είχε περάσει στον τελικό με την 3η επίσης καλύτερη επίδοση (1.58.81), ενώ υπενθυμίζεται ότι πριν δυο μέρες στον Τελικό των 200μ πεταλούδα, ήταν 6ος. Πέρυσι, τόσο στο Ευρωπαϊκό (Οτοπένι) όσο και το Παγκόσμιο (Λίμα) αντίστοιχο πρωτάθλημα, ο Σίσκος είχε μείνει στην 4η θέση και στις δύο διοργανώσεις, στο ίδιο αγώνισμα.

Το πρωί, στα 4×100μ μικτή ομαδική mixed με την συμμετοχή της Δέσποινας Πυρίλη, του Αλεξανδρουπολίτη Βαγγέλη Ντούμα, του Μιχάλη Τοπχαναλή και της Άννας-Αυγούστας Βλάχου, η Ελλάδα πήρε την 11η θέση με 3:59.76, με την οκτάδα του τελικού να «κλείνει» σε 3:57.08 (Εσθονία).

Το μετάλλιο αυτό ήταν το 58ο για την Ελλάδα σε αντίστοιχη διοργάνωση (14 χρυσά, 12 αργυρά, 32 χάλκινα), στην 40ή συμμετοχή της από το 1969 και φυσικά το πρώτο της στην διοργάνωση του Βελιγραδίου που ολοκληρώνεται την Κυριακή.