Πικρός υποβιβασμός στο μπαράζ της Δράμας για την Ασπίδα Ξάνθης! Ήττα από την HOOP και επιστροφή στην Β’ Εθνική

Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα Ξάνθης στην Δράμα και στο «Δημήτρης Κραχτίδης» και γνώρισε την ήττα υποβιβασμό στην Β’ Εθνική στο μπαράζ από την Hoop Εκμάθηση Αθλημάτων με 18-21.

Η Ασπίδα που εμπλεξε σε περιπέτειες παραμονής μετά τον υποβιβασμό του Φιλίππου Βέροιας από την Α1) τερμάτισε στην 9η στην Α2 Εθνική στον Ομιλο του Βορρά σε αγώνες που ολοκληρώθηκαν πριν το Πάσχα και αναμετρήθηκε με την Ηοοp η οποία μέχρι πριν λίγες ημέρες αγωνιζόταν και τερμάτισε 3η στον Βορρά στην Β΄Εθνική.

Η ομάδα του Θόδωρου Βαφειάδη παρά την έλλειψη αγώνων και ρυθμού στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι στους Θεσσαλονικείς και ήταν μπροστά 7-5 στο 20′ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 9-8 για την Ασπίδα. Μέχρι τις αρχές του β’ ημιχρονου κρατούσε την διαφορά τους ενός γκολ (11-10), αλλά στο επόμενο δεκάλεπτο η HOOP πέρασε μπροστά 13-17 (45′) και κράτησε σχετικά εύκολα την νίκη άνοδο, ενώ από την άλλη η Ασπίδα υποβιβάστηκε άδοξα με το μέλλον της ομάδας να φαντάζει αβέβαιο για την νέα σεζόν…

Για την Ασπίδα 3 γκολ είχαν οι Ακτενίζογλου, Λιόντος και 2 ο Καζαντζίδης που… επιστρατεύτηκε και ειχε 2 γκολ για αυτόν το τελικό, ενώ από την HOOP 5 είχε ο Κουτσοκώστας και 4 ο Νιντερέγγερ.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-4, 7-5, 7-6, 9-8 (Ημίχρονο ), 11-10, 13-14, 13-17, 14-18, 16-19, 18-21 (Τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές : Κυριάκου-Τζαφερόπουλος.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ :   Αγαθόνικος 2, Ακτενίζογλου 3, Εποιμενίδης, Λευθέρης Λιόντος 3, Μαρκοπουλιώτης 2, Μόσχος, Μπέτζιος, Ναθαναηλίδης 2, Πατσατζής 2, Χασμάς, Σαλή Ογλού, Καζαντζίδης 2, Φραγκούλης 2.

ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ :  Γαλανός 1, Κυριμλίδης 1, Μασούρας, Μαντζόπουλος 1, Κουτσοκώστας 5, Λυμπούδης 1, Ιμσιρίδης , Κυριακίδης 1, Παπαμάρκος 1, Μπαμπλέκης, Κοπαϊδης 3, Θαναηλάκης 2, Νιντερέγγερ 4, Λόγια 1.