Στο βάθρο των 10.000 μέτρων του φετινού διεθνούς μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος» ο Εβρίτης Δήμος Μαγγίνας (+video)

Στο βάθρο μιας μεγάλης διοργάνωσης επέστρεψε ο Αλεξανδρουπολίτης δρομέας Δήμος Μαγγίνας, καθώς το πρωί της Κυριακής αναδείχθηκε 3ος στον αγωνα 10.000 μέτρων που πραγματοποιήθηκε στην Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο του Μαραθωνίου «Μέγας Αλέξανδρος».

Ο Δήμος Μαγγίνας τερμάτισε σε χρόνο 31 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα. Ηταν κατά 18 δευτερόλεπτα πιο αργος από τον νικητή. Την κορδέλα του τερματισμού στην παραλία της Θεσσαλονίκης έσκισε πρώτος ο Θανάσης Λιγώνης που τερμάτισε σε χρόνο μόλις 31:05. Τον Λιγώνη ακολούθησε ο Χρήστος Παπούλιας, ο οποίος τερμάτισε σε 31:18 και όπως προαναφέρθηκε τρίτος τερμάτισε ο Δήμος Μαγγίνας σε χρόνο 31.23.

Ο Δρόμος Υγείας των 10.000μ. ξεκίνησε στις 09:00 από το Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων, στη δυτική Θεσσαλονίκη και διεξήχθη στο πλαίσιο του 16ου Διεθνούς Μαραθωνίου «Μέγα Αλέξανδρος». Ο τερματισμός έγινε μισή ωρα αργότερα στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Η φωτογραφία από την απονομή είναι από το grtimes.

Πρώτη γυναίκα που τερμάτισε στα 10.000 μέτρα  με 34.57 ήταν η Καβαλιώτισσα Ισμήνη Παναγιωτοπούλου, η οποία άφησε δεύτερη την Νούλα Ματίνα με 37.34. Τρίτη στη «κούρσα» των γυναικών, τερμάτισε η Αφροδίτη Κυριακοπούλου 38.16.

Συνολικά 1.531 δρομείς συμμετείχαν στα 10.000 μέτρα ενώ στον μεγάλο μαραθώνιο ο οποίος ξεκίνησε από την Πέλλα συμμετέχουν 709 δρομείς. Τους νικητές αλλά και όλους τους δρομείς χειροκρότησαν εκατοντάδες φίλοι του δρομικού κινήματος που παρακολούθησαν τον αγώνα στους κεντρικούς δρόμους και την παραλιακή λεωφόρο της Θεσσαλονίκης.