Pre League: Ακούμπησε το τρίποντο επί του πρωτοπόρου αλλά πήρε τελικά έναν βαθμό ο Άθλος Ορεστιάδας στην Πολίχνη

Σε μια αναμέτρηση επιπέδου Volley League, ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι προηγήθηκε με 0-1 και 1-2 , δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Πήγασο να είναι ο τελικός νικητής με 3-2.

Δυνατά από το πρώτο σετ μπήκαν και οι δύο ομάδες, χωρίς πολλές εναλλαγές στο σκορ, όταν μετά το 14-14 ο Πήγασος έκανε ένα μικρο σερί και προηγήθηκε με με 18-15 και 20-16, βάζοντας βάσεις για την κατάκτηση του πρώτο σετ. Ο Άθλος αντέδρασε εξαιρετικά, φέρνοντας το σετ στα ίσα με 22-22 και προηγήθηκε με 22-23. Ο Πήγασος απάντησε για το 23-23, αλλά το καλό σερβίς του Άθλου και ένας άσος στο τέλος έκανε το 0-1 για τον Άθλο με 23-25.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο δεύτερο σετ, παρότι έχασαν το δεύτερο και με ένα ρυθμό, τον οποίο δεν μπορούσε ο Άθλος να ακολουθήσει έκαναν το 1-1 με 25-15.

Το ντέρμπι επέστρεψε στο τρίτο σετ, με τον Πήγασο να μπαίνει πάλι εξαιρετικά στο σετ, καθώς βρέθηκε με 15-10, μπροστά στο σκορ, με τον Άθλο να κάνει τρομερή επιστροφή, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 19-19 και έπειτα προηγήθηκε με 19-20. Αμέσως το σκορ έγινε 21-21 με τον Άθλο να πατάει το γκάζι για το 21-24 και το τελικό 22-25 για το 1-2 στα σετ.

Οι ομάδες και στο τέταρτο σετ παρουσιάσαν τρομερό θέαμα με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Ο Άθλος Ορεστιάδας βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 9-11 και 13-15 αλλά ο Πήγασος απάντησε γρήγορα καθώς πέρασε μπροστά με 20-19, ισοφαρίζοντας τελικά σε 2-2 με 25-22.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ, όπου ο Πήγασος προηγήθηκε με 8-5, με τον Άθλο να φέρνει το ματς στα ίσα με 8-7, αλλά το μικρό σερί των γηπεδούχων τους έδωσαν το σετ με 15-11 και τη νίκη.

Ο Πήγασος πήρε δύο βαθμούς και παρέμεινε πρώτος, με τον Άθλο να παίρνει ένα βαθμό, ο οποίος μπορεί να του φανεί χρήσιμος στο τέλος, σε μια δύσκολη έδρα.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 22-25, 25-22, 15-11

ΠΉΓΑΣΟΣ ΠΟΛΊΧΝΗΣ (Θεοδώρου): Κομητούδης, Στίγγας, Καρατζάς, Μίλης, Μαυροβουνιώτης, Εφραιμίδης/ Τσαδήμας (λ), Τσιράκης (λ), Κεσεσίδης

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Γκιγιέρμε, Φερείρα, Καψαλιάρης, Ριζόπουλος, Στοϊλούδης, Αλεξάκης/ Αρχοντούδης (λ), Ράπτης, Σκαρλατίδης, Διαμαντίδης, Τσολακίδης,