LIVE από τα Πηγάδια: ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ και όλη η τελευταία αγωνιστική της Super League

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ για τη 26η και τελευταία της κανονικής περιόδου αγωνιστική της Super League.

Καλησπέρα! Μαζί από αυτήν την ανάρτηση θα ζήσουμε όσα θα συμβούν στο παιχνίδι ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ και στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της 26ης αγωνιστικής της Super League 1, που είναι και η τελευταία της κανονικής διάρκειας.

Ωρα 17:37 Ανοιξαμε περίπου μιαμιση ωρα πριν την έναρξή του αυτό το live καθώς έχουμε πολλά να αναφέρουμε και πριν την έναρξη του αγώνα αυτού, που έχει περάσει από χίλια κύματα.

Ωρα 17:42 Η Αστυνομία ήταν αρνητική στην διεξαγωγή του αυτήν την ημέρα λόγω του Καρναβαλιού Ξάνθης αλλά τελικά φτάσαμε στην απόφαση για ματαίωση όλων των καρναβαλικών εκδηλώσεων λόγω του κορονοϊού και ξεμπλοκαρίστηκε το ζήτημα.

Ωρα 17:46 Μετά είχε υπάρξει φήμη ότι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω κορονοϊού αλλά και πάλι δεν συνέβη αυτό, καθώς ουδέποτε ελήφθη σχετική απόφαση

Ωρα 17:50 Το παιχνίδι διεξάγεται στην σκιά της ευρισκόμενης σε εκρεμότητα νομικής διαδικασίας για την καταγγελία του Ολυμπιακού σε βάρος Ξάνθης και ΠΑΟΚ για την πολυμετοχικότητα

Ωρα 17:56 Χθες το πρωί μάλιστα ο Χρήστος Πανόπουλος εξέδωσε ανακοίνωση με τα σενάρια στον τυπο ανεξαρτήτως του αποτελέσματος σήμερα, υποστηρίζοντας ότι σε κάθε περίπτωση η Ξάνθη θα βγει και «γ……» και «γδαρμένη».

Ωρα 18:00 Ο αγώνας θα ξεκινήσει ακριβώς σε μια ώρα και εκείνη την ώρα θα ξεκινήσουν και όλα τα άλλα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής της Super League.

Ωρα 18:04 Συνοπτικά το πρόγραμμα στα άλλα παιχνίδια της 26ης και τελευταιας αγωνιστικής: ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης, Αρης – Ατρόμητος, ΟΦΗ – Λαμία, Ολυμπιακός – Παναιτωλικός, Παναθηναϊκός – Βολος και Πανιώνιος – ΑΕΚ.

Ωρα 18:08 Υπενθυμίζεται ότη η Ξάνθη ελπίζει ακόμα μαθηματικά για είσοδο στην εξάδα και άρα έξοδο στην Ευρώπη, αλλά θέλει μόνο τη νίκη και παράλληλα να χάσει ο ΟΦΗ και να μην νικήσουν Αστέρας Τρίπολης και Ατρόμητος.

Ωρα 18:13 Υπενθυμίζεται ότι για τον αγωνα αυτον δεν εκδοθηκαν μεμονωμένα εισιτηρια για Ξανθιωτες και επετράπη μόνο η είσοδος σε κατόχους διαρκείας και 1.600 οπαδούς του ΠΑΟΚ που θα φιλοξενηθούν στο πέταλο και την διπλανή του θύρα.

Ωρα 18:17 Βγηκαν για ζεσταμα οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων

Ωρα 18:20 Δεν εχει ακομα πολυ κοσμο αλλά έρχεται. Εχουμε ομως συνθέσεις

Ωρα 18:22 Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Εντουάρντο, Καμαρά, Στάρτζεον, Φόσε, Τερκί, Κοβάσεβιτς

Ωρα 18:27 Ο ΠΑΟΚ ξεκινά με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια και τετράδα στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά τους Γιαννούλη, Βαρέλα, Ίνγκασον και Βιεϊρίνια. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής Μίσιτς και Αουγκούστο, στις πτέρυγες οι Ελ Καντουρί και Λημνιός με τον Λάμπρου πίσω από τον προωθημένο Άκπομ.

Ωρα 18:31 Στον πάγκο του Δικεφάλου: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Μάτος, Εσίτι, Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Ωρα 18:34 Στον πάγκο των γηπεδούχων: Μπέντο, Ντε Αμορίμ, Σόσα, Θυμιάνης, Λεωντσάκος, Μπαριέντος, Τζουρίσκοβιτς

Ωρα 18:38 Εικοσι λεπτά πριν την εναρξη πάμε να δουμε ορισμενα ενδιαφεροντα στατιστικα στοιχεια

Ωρα 18:43 Για πρώτη φορά μετά το 2014 σε ένα παιχνίδι Ξάνθης – ΠΑΟΚ δεν θα είναι σε ένα από τους δύο πάγκους ο Ράσβαν Λουτσέσκου! Ο Ρουμάνος μάλιστα δεν έχει χάσει σε παιχνίδι Ξάνθη – ΠΑΟΚ στη Θράκη, ανεξάρτητα του πάγκου που καθόταν! Στα τρία πρώτα σαν προπονητής της Ξάνθης έκανε μια νίκη και δύο ισοπαλίες, ενώ στα δύο τελευταία με τον ΠΑΟΚ, νίκησε.

Ωρα 18:48 Ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει και τα πέντε τελευταία εναντίον της Ξάνθης για το πρωτάθλημα, για πρώτη φορά στην ιστορία των αγώνων τους. Τα παιχνίδια των δύο τελευταίων σεζόν δηλαδή και το πρώτο φετινό.

Ωρα 18:51 Τις αμέσως δύο προηγούμενες σεζόν και τα τέσσερα παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει χάσει τα 10 τελευταία μεταξύ τους, μετά τις 7 Δεκεμβρίου 2014.

Ωρα 18:54 Συνολικά ο ΠΑΟΚ μετρά 35 νίκες, 14 ματς έληξαν ισόπαλα και η Ξάνθη έχει 12 νίκες στα παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας. Συνολικά, σε 30 ματς στην Ξάνθη η γηπεδούχος μετρα 9 νικες, οι φιλοξενούμενοι 13 ενώ 8 ματς έληξαν ισόπαλα.

Ωρα 18:58 Ωρα εισοδου των δυο ομαδων με τους διαιτητές. Θυμιζουμε οτι στις 19:00 ειναι η κοινη εναρξη ολων των αγωνων

1′ Εναρξη του αγώνα

2′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό απεναντι στον Βόλο. Ο Ναγκί σκορερ. Παναθηναϊκός – Βολος 1-0

3′ Γκολ και για τον ΟΦΗ στην Κρητη, βάζει με το καλημέρα τις βάσεις για την κατάληψη της 6ης θέσης. Μετά από παράλληλη μπαλιά του Τσιλιανίδη ο Φιγκεϊρέδο από κοντά σκοράρει για το ΟΦΗ – Λαμία 1-0

4′ Γκολ ο ΠΑΟΚ. Μετά από γύρισμα του Γιαννούλη ο Ελ Καντουρί βρήκε ωραία τον Άκπομ που νίκησε τον τερματοφύλακα της Ξάνθης. ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-1

6′ Ακυρώθηκε γκολ του Ολυμπιακού. Ο Ελ Αραμπί ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα του Χασάν ακυρώνεται.

8′ Προσπαθεί να βγει μπροστά η Ξάνθη αλλά η προσπάθειά της ανακόπτεται

10′ Νεο γκολ ο ΟΦΗ. Ο Αντίλ Ναμπί σκοράρει με εντυπωσιακό σουτ. ΟΦΗ – Λαμία 2-0

15′ Πρωτο τεταρτο στα παιχιδια και οποιοι λιγοι ειχαν ελπιδες για την 6η θεση της Ξανθης θα πρπεπει να τις εγκαταλειψουν, οχι μονο γιατη χανει η οάδα της Θρακης αλλα κυριως για κερδιζει με 2-0 ο ΟΦΗ που πρέπει να ηττηθι για να ελπιζει ΑΟΞ

18′ Γκοοοοοοοοοοολ η Ξάνθη. Σκορερ ο Λισλαρας με κεφαλια απο κορνερ μπροστά ακριβώς απ΄τους οπαδους του ΠΑΟΚ, νικά τον Πασχαλάκη. ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1

20′ Γκολ για την Λάρισα. Σκόρερ ο Μιλοσάβλιεβιτς. ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 1-0

22′ Γκολ ο ΟΦΗ. Ο Σεμέντο έκανε μία όμορφη κίνηση, έκανε σουτ και έγραψε τ από τα όρια της μεγάλης περιοχής έκανε το ΟΦΗ – Λαμία 3-0.

25′ Γκολ η Ξάνθη, αλλά δεν κάνει το 2-1 καθως δόθηκε οφσάιντ στον Μπαξεβανίδη. Παραμένει το σκορ στην ισοπαλία στα Πηγαδια

30′ Η Ξάνθη έχει την κατοχή στο παιχνιδι, 56-44 λέει το σχετικό στατιστικο στο ημιωρρο της αναμετρησης

33′ Ευκαιρια για τον ΠΑΟΚ. Ο Λημνιός πέρασε ωραία από τα δεξιά, έβγαλε και την σέντρα, ωστόσο ο Αμπάντ κατάφερε να την μπλοκάρει.

35′ νεα υποψια ευκαιρίας για τον ΠΑΟΚ αλλα το μακρινο σου περασε πολλά μέτρα άουτ

36′ Γκολ η ΑΕΛ. Πάλι με τον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος πλάσαρε έπειτα από ασίστ του Ουάρντα. ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

41′ Ο Βαρέλα φαίνεται πως υπέστη τράβηγμα και δεν μπορεί να συνεχίσει, με τον Μάτος να περνάει στη θέση του. Πρωτη αναγκαστικη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

44′ Γκολ η ΑΕΛ. Ο Μιλοσάβλιεβιτς “χτυπάει” ξανά, αφού μετά από συνεργασία με τον Ουάρντα έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα Τρίπολης. ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 3-0

45′ Δυο τα λεπτά των καθυστερησεων στην Ξανθη. Παντα στο 1-1 ξανθη και ΠΑΟΚ

45+1′ Γκολ για τον Πανιώνιο. Ο Εμμανουηλίδης ανοίγει το σκορ στη Νέα Σμύρνη κόντρα στην ΑΕΚ. Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0

45+2′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουρμπέλης σκοράρει με κεφαλιά για το Παναθηναϊκός – Βολος 2-0

45+3′ Ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο στα Πηγάδια. Αποτέλεσμα ημιχρόνου: ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1

Ωρα 19:51 Στο 50%-30% η κατοχη, ισορροπημένο το παιχνίδι. Από μια τελική στον στόχο και απο δυο οφ σάιντ.

Ωρα 19:53 Ημιχρονο σε ολα τα ματς εκτος απο το Καραϊσκακη όπου Ολυμπιακος και παναιτωλικος παραμένουν στο 0-0. Μάλιστα πριν λιγο ακυρωθηκε γκολ του Ελ Αραμπι

Ωρα 19:56 Ολα τα ημιχρονα: Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1, ΑΕΛ – Αστέρας Τρίπολης 3-0, Άρης – Ατρόμητος 0-0, ΟΦΗ – Λαμία 3-0, Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 0-0, Παναθηναϊκός – ΝΠΣ Βόλος 2-0, Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-0

Ωρα 20:00 Σιγα σιγα θα αρχισουν να ξεκινουν τα δευτερα ημιχρονα

46′ Εναρξη του δευτερου ημιχρονου στα Πηγαδια. Εναρξη με κιτρινη στον Εντουαρντο

48′ Γκολ ο Αρης. Ο Μαντσίνι τροφοδότησε τον Ντιγκινί, ο οποίος νίκησε τον Μαντά. Αρης – Ατρομητος 1-0

49′ Ευκαιρια για τον ΠΑΟΚ. Σουτ από τον Γιαννούλη, πάνω στα σώματα η μπάλα.

52′ Γκολ ο Βολος. Σκορερ με απιστετο σουτ ο Γέντρισεκ. Παναθηναϊκός – Βόλος 2-1

53′ Γκολ ο Ατρομητος. Ο Χαρίσης έδωσε στον Ενσικουλού, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε. Αρης – Ατρομητος 1-1

55′ Έχει ανεβάσει ρυθμους ο ΠΑΟΚ στα ηγαδια και πιέζει από δεξιά με τον Λέο Μάτος

58′ Καλή στιγμή για την Ξάνθη, σουτ από τον Κοβάσεβιτς, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

60′ Γκολ ο Ατρομητος. Ο Γκάλο εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ και με αριστοτεχνικό τρόπο έγραψε την ανατροπη του Αρης – Ατρομητος 1-2

62′ Γκολ ο Ολυμπιακός. Ο Μασούρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά. Ολυμπιακος – Παναιτωλικος 1-0

63′ Κίτρινη στον Αουγκούστο

65′ Ευκαιρια για τη Ξανθη. Άστοχο σουτ από τον Μπαξεβανίδη

67′ Αλλαγη για το ΠΑΟΚ. Στη θέση του Λάμπρου θα περάσει ο Μπίσεσβαρ

68′ Γκολ ο Παναθηναϊκός. Σκορερ ο Μακέντα που σούταρε από τα αριστερά για να γράψει το Παναθηναϊκός – Βολος 3-1

70′ Πιεζει ο ΠΑΟΚ, αντεχει η ξανθη, βγαινει και σε αντεπιθεσης. Τελευταιο 20λεπτο στο πρωταθλημα

72′ Αλλαγη για την Ξανθη. Στη θέση του Κοβάσεβιτς θα περάσει ο Μπαριέντος

75′ Κίτρινη στον Ίνγκασον. Ο Σφιντέρσκι στη θέση του Αουγκούστο

76′ Γκολ ο Παναθηναϊκος. Απίθανη κάθετη πάσα του Μακέντα, ο Χατζηγιοβάνης περνά τον Γκαραβέλη και σε κενό τέρμα γράφει το Παναθηναϊκος – Βολος 4-1.

80′ Ευκαιρια για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε πάνω στα σώματα, ο Ολλανδός ξανά έκανε το σουτ και μπλόκαρε σταθερά ο Αμπάντ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Λέο Μάτος.

86′ Αλλαγη για την Ξανθη. Ο Θυμιάνης στη θέση του Εντουάρντο

90′ Τεσσερα τα λεπτα των καθυστερησεων

90+2‘ Γκολ η ΑΕΚ. Τρομερό μακρινό σουτ του Κλωναρίδη και Πανιώνιος – ΑΕΚ 1-1.

90+3′ Στην Ξανθη πηγε VAR ο διαιτητης για χερι του Λισγαρα στην περιοχη αλλλα μετα απο σχεδον τρια λεπτα παρακολουθησης αποφάσισε “παιζεται”

90+5′ Γκολ ο Ολυμπιακος.Δεύτερη ασίστ με γύρισμα ο Βαλμπουενά και σουτ για το γκολ ο Μπουχαλάκης για το Ολυμπιακος – Πανιωνιος 2-0

90+8′ Μεγάλη ευκαιρια για τον ΠΑΟΚ. Έγινε η σέντρα από τα αριστερά από τον Γιαννούλη, προβολή από τον Λημνιό, άουτ η μπάλα.

90+11′ ΤΕΛΟΣ!!! Σταση Πηγαδια για τον ΠΑΟΚ και μισος τιτλος απο τον Ολυμπιακο. Τελικο αποτέλεσμα: ΑΟ Ξάνθη – ΠΑΟΚ 1-1