LIVE από την Τούμπα για την Super League: ΠΑΟΚ – ΑΟ Ξάνθη

Την αυλαία της τελευταίας αγωνιστικής ανοίγει ο αγώνας της Ξάνθης η οποία αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος στις 18.00 στο γήπεδο της Τούμπας.

Η Ξάνθη η οποία μετά την νίκη της με τον Ατρόμητο τη προηγούμενη αγωνιστική, θα προσπαθήσει να ζευγαρώσει τις νίκες τις κόντρα στον μέχρι στιγμής αήττητο ΠΑΟΚ.

Στη τελευταία για το πρώτο γύρο αγωνιστική η Ξάνθη θα προσπαθήσει να διατηρήσει μία θέση μέσα στην πρώτη 6αδα η οποία θα της δώσει την ευκαιρία να ονειρεύεται εισιτήριο για Ευρώπη στα play-off.

Τελευταία νίκη της Ξάνθης στην Τούμπα σημειώθηκε επί Λουτσέσκου στο πάγκο της Ξάνθης με 0-1 τη σεζόν 2016-2017.

17.20 : Η ενδεκάδα της Ξάνθης : Αμπαντ, Σοσα, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Καμαρά, Λούκας, Ντζουρίτζκοβιτς, Τέρκι, Στάρτζεον, Ρενέγια, Κοβάσεβιτς.

Στο πάγκο θα είναι οι : Μπέντο, Πολέτο, Λεωντσάκος, Θυμιάνης, Τειξέιρα, Ακόστα, Αμορίμ ενώ τραυματίες οι Μπαξεβανίδης και Φόσερ.

Στο πάγκο της ομάδας μας ο υπηρεσιακός Γεώργιος Κόλτσης.

Σε ένα στατιστικό στοιχείο σχετικά με τον αγώνα, ο προπονητής του ΠΑΟΚ Αμπέλ Φερέιρα και ο Εντουάρντο της Ξάνθης συνυπήρξαν στην Μπράγκα.

1′: Έναρξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την Ξάνθη

5′: Χωρίς ιδιαίτερη φάση στον αγώνα, η Ξάνθη κλείνει τους χώρους στον ΠΑΟΚ.

10′: Με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου η Ξάνθη πολύ σωστή στην αμυντική της λειτουργία απέναντι στον ΠΑΟΚ.

19′: Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ μετά το δυνατό σουτ του Πέλκα.

24′: Δεύτερο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ μετά από ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Βιειρίνια.

37′: Ο Σβιντέρσκι σκόραρε σε κενή εστία, αλλά ο διαιτητής μετά από απόφαση του VAR ακύρωσε σωστά το γκολ ως οφσάιντ.

45+1′: Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για πέναλτι το οποίο μετά τη χρήση VAR ο Φωτιάς δεν δίνει τίποτα και αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Ημίχρονο

46′: Ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο με τη Ξάνθη να διατηρεί το 0 και να προσπαθεί να βρεί λύσεις επιθετικά.

54′: Ο Σβιντέρσκι πετυχαίνει και 2ο γκολ, αλλά ο διαιτητής και πάλι μέσω VAR ακυρώνει σωστά το γκολ ως οφσάιντ.

56′: Ο Καμαρά αντικρίζει τη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Πέλκα

58′: Ο Άμπαντ λέει όχι στον Γιαννούλη. Ο Έλληνας αμυντικός με δυνατό σούτ με΄σα από τη περιοχή από τα αριστερά προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Άμπαντ άπλωσε το χέρι του και έβαλε στοπ στον Γιαννούλη, κρατώντας το μηδέν.

60′: Μία ώρα συμπληρωμένη παιχνιδιού στην Τούμπα και η Ξάνθη αμύνεται καλά με κορυφαίο τον τερματοφύλακά της τον Άμπαντ ο οποίος έχει σταματήσει πολλές προσπάθειες των γηπεδούχων να σκοράρουν.

63′: Μετά από μεγάλη πολιορκία του ΠΑΟΚ στα καρέ της Ξάνθης, ο Άμπαντ και πάλι σώζει την Ξάνθη σε κοντινό πλασέ του Σβιντέρσκι.

70′: Ακόμη μία φάση περνάει ανεκμετάλλευτη για τον ΠΑΟΚ μετά την κεφαλιά του Λημνιού, όπου η μπάλα κατέληξε άουτ.

72′: Συνεχίζει να σφυροκοπεί ο ΠΑΟΚ, αυτή τη φορά με πλασέ του Μαουρίσιο έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ.

74′: Για τρίτη φορά ο ΠΑΟΚ πανηγυρίζει τέρμα, αλλά για τρίτη φορά ο διαιτητής Φωτιάς ακυρώνει το γκολ. Και αυτή τη φορά πολύ σωστά.

77′: Ακόμη ένα δοκάρι για τον ΠΑΟΚ, τέταρτο στον αγώνα, από κεφαλιά του Κρέσπο γυριστή, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Άμπαντ.

78′: Αλλαγή για την Ξάνθη, ο Τερκί δίνει τη θέση του στον Εντουάρντο.

80′: Γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Ο Μπίσεσβαρ μετά από την απέκρουση του Άμπαντ σε πρώτο του σουτ, πήρε το «ριμπάουντ» και άνοιξε το σκορ.

83′: Ο Μαουρίσιο κάνει άσχημο μαρκάρισμα στον Λούκας και αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

87′: Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Φάουλ έξω από τη περιοχή της Ξάνθης από τα αριστερά όπως επιτείθεται ο ΠΑΟΚ, μετά από εκτέλεση του Μπίσεσβαρ ο Κρέσπο με κεφαλιά έστειλε το μπάλα στα δίχτυα του Άμπαντ, κάνοντας το 2-0.

90′: Συμπληρώθηκε το 90λεπτο και ο 4ος έδειξε 4 λεπτά καθυστερήσεις.

Τέλος του αγώνα. Η Ξανθη ηττήθηκε με 2-0 από τον ΠΑΟΚ.