LIVE από τα Πηγάδια για την Super League: ΑΟ Ξάνθη – Άρης 0-1 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Super League, του ΑΟΞ με αντίπαλο τον Άρη στο γήπεδο των Πηγαδίων.

Καλησπέρα σας! Από αυτή την ανάρτηση και για το επόμενο τρίωρο περίπου θα μπορείτε να παρακολουθήσετε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της Ξάνθης με τον Άρη.

Ώρα 16:00 Η Ξάνθη έχει μέχρι τώρα κάνει το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της και με 5 νίκες σε 6 αγώνες και 15 βαθμούς βρίσκεται στην δεύτερη θέση.

Ώρα 16:07 Από την άλλη ο Άρης με βάση το ρόστερ του έχει πραγματοποιήσει άσχημο ξεκίνημα και με 5 βαθμούς και μια μόλις νίκη βρίσκεται κάτω από την μέση της βαθμολογίας. Ντεμπούτο στον πάγκο του θα κανει ο Γερμανός Μίχαελ Ένιγκ.

Ώρα 16:14 Η προιστορία είναι υπέρ της Ξάνθης στην Θράκη με τον ΑΟΞ να έχει 12 νίκες, τον Άρη 7, ενω 5 ματς έληξαν ισόπαλα. Την περσινή σεζόν 2018-2019 οι “κιτρινόμαυροι” πήραν τους τρεις βαθμούς και στις δύο συναντήσεις με την Ξάνθη.

Ώρα 16:20 Πριν από λίγο τελείωσαν και τα παιχνίδια των ακαδημιών ανάμεσα στις δυο ομάδες. Η Ξάνθη κέρδισε και στα δυο με 3-1 και στα Κ19 και Κ15.

Ώρα 16:23 Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ώρα 16:28 Ξάνθη (Κ. Ραμίρεθ): Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Καρασαλίδης, Στάρτζεον, Κοβάσεβιτς, Φάουσερ, Μασάδο, Μαλεζάς, Τέρκι, Λισγάρας, Ντε Αμορίμ

Ώρα 16:30 Στον πάγκο της Ξάνθης καθονται οι Μπέντο, Μπαριέντις, Ντε Λούκας, Τσουρίσκοβιτς, Φασίδης, Μουλέν, Ρενέλλα

Ώρα 16:37 Η εντεκάδα του Άρη (Μ. Ένινγκ): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Βέλεθ, Ροζ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Ντιγκινί, Γκάμα, Ιντέγε

Ώρα 16:43 Στον πάγκο του Αρη οι Τσιλιγγίρης, Σόουζα, Δεληζήσης, Λάρσον, Τόνσο, Μαντσίνι, Μπα

Ώρα 16:45 Ενα τεταρτο πριν την έναρξη του αγώνα σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα από πλευράς θερμοκρασίας θα διεξαχθεί η συνάντηση.

Ώρα 16:47 Διαιτητές οι Καραντώνης (Ημαθίας) με βοηθούς τους Δημητριάδη (Καστοριάς) και Χατζηνάκο (Δράμας). Τέταρτος ο Μαλούτας (Ημαθίας), VAR: Κομίνης (Θεσπρωτίας), Καλαμπόκης (Αιτ/νίας)

Ώρα 16:51 Αρκετες ακαδημίες στο γήπεδο.

Ώρα 16:53 Και αρκετοί φίλοι του Αρη σε μια γωνία του γηπέδου.

Ώρα 16:56 Μπαίνουν στο γήπεδο οι δυο ομάδες.

Ώρα 16:59 Στην σέντρα ο ΑΟΞ.

Ώρα 17:00 Έναρξη αγώνα

2′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Κορχουτ εδωσε στον Ιντεγε που ανατράπηκε από τον ¨Αμπαντ. Ο Γκαμα την μπάλα.

3′ Γκολ ο Άρης. Ο Γκαμα ανολιγει το σκορ με ωραιο σουτ στην γωνία του Άμπαντ που έπεσε σωστα αλλα δεν μπορεσε να διώξει την μπαλα. ΑΟΞ – Αρης 0-1

7′ Προσπαθεί να πιέσει ο ΑΟΞ την άμυνα του ¨Αρη που μέχρι στιγμής ελέγχει το ματς.

12′ Η Ξάνθη προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού.

17′ Καλή φαση για την Ξάνθη με τον δραστηριο Ντε Αμοριμ που εκανε ωραιο σουτ εκτός περιοχής με τον Έμαν να διώχνει σε κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο. Ανεβαίνει ο ΑΟΞ.

19′ Καλό σουτ για τον Αρη με τον Ντιγκινί εκτός περιοχής να σουτάρει ψηλά αουτ

20′ Ωραια προσπάθεια του Φετφατζίδη εντός μικρής περιοχής αλλα η μπαλα περνα την γραμμη αουτ και η φαση κόβεται από τον Καραντώνη.

25′ Ο Σταρτζεον έκανε μια καλη προσπαθεια από τα δεξία αλλα έκανε μια κακή σεντρα που πέρασε ανεκμετάλλευτη

28′ Μεγάλη φαση για τον Άρη με τον Ιντεγε απο καλή θεση να σουτάρει αλλα να κοβεται σωτήρια από τους αμυντικούς.

30′ Φοβερό ξαφνικό σουτ του Λισγαρα λίγο πριν το κέντρο αλλα η μπαλα περνάμολις αόυτ από το οριζόντιο δοκάρι του Έμαν.

35′ Η Ξάνθη έχει την κατοχή με τον ¨Αρη να είναι επικινδυνος στις αντεπιθέσεις όπως πριν λίγο με τον Ιντεγε που κέρδισε ένα κόρνερ.

38′ Αντεπίθεση του Άρη με τον Ιντέγε από σέντρα του Κορχουτ να μην πιανει καλά την κεφαλιά και να την στέλνει άουτ. Ο ΑΟΞ πρέπει να προσέξει τις αντεπιθέσεις των Θεσσαλονικέων.

40′ Νέα αντεπίθεση του ¨Αρη αλλα του σουτ του Γκαμα εκτός περιοχής πέρασε αουτ ενω είχε παίκτες δίπλα του.

42′ Κίτρινη στον Σασα, η πρώτη στον αγώνα για φάουλ

44′ Μεγαλη φαση για τον ΑΟΞ όταν σε σέντρα σουτ του Σταρτζεον η μπάλα πέραε μόλις αουτ με τον Ντε Αμοριμ να μην προλαβαίνει για λίγο για την ισοφάριση.

45′ Ημίχρονο. Η Ξανθη πρέπει να προσπαθήσει περισσοτερο στο δεύτερο μέρος. Αποτέλεσμα πρωτου μέρους ΑΟ Ξάνθης- Αρης 0-1

Ώρα 17:55 Στο 50′ στην Ν. Σμύρνη Πανιώνιος-Αστερας Τρίπολης 0-1

Ώρα 18:00 Εναρξη β’ μερους.

46′ Ο Φασίδης στην θέση του Μαλεζά.

48′ Κίτρινη στον Λισγαρα για φαουλ.

52′ Η Ξανθη πιέζει μια σέντρα του Εντουάρντο μπλοκαρει ο Εμαν.

54′ Δυο φασεις σε ένα λεπτό με Ιντεγε που αργησε να σουταρει και κέρδισε κόρνερ και στην συνέχεια με σουτ του Γκαμα που πέρασε μόλις αουτ.

55′ Μια διακοπή με τον Ντιγκινί να είναι στο έδαφος.

57′ Μεγαλη φαση για τον ΑΟΞ όταν σε αντεπίθεση με τον Νρτε Αμοριμ αυτός έδωσε στον Σταρτζεον που από πλάγια σουταρε πάνω στον Έμαν.

64′ Στην θέση του Κορχουτ ο Μπα για τον Αρη. Αλλαγή και για την Ξάνθη με τον Ντουριτσκοβιτς στην θεση του Φουσερ.

68′ Αλλαγη για τον Αρη. Στην θεση του Φετφατζιδη ο Λάρσον.

69′ Ζητα πέναλτι η Ξάνθη σε χερι αμυντικού. Καποιες αψιμαχίες που λήγουν γρήγορα με την παρέμβαση Καραντώνη.

72′ Σουτ του Ντιγκινί δεν απειλέι τον Αμπαντ.

73′ Τρομερή ευκαιρία διαρκείας για τον ¨Αρη αλλά ο Αμπαντ κραταει το 0-1.

75′ Ετοιμαζεται από τον πάγκο ο Ρενελα.

76′ Ο Ρενελα στην θέση του Εντουαρντο. Ετοιμάζεται ο Τόνσο για τον ¨Αρη

77′ Κίτρινη στον Φασίδη για τον ΑΟΞ.

80′ Αλλαγή αναγκαστική για τον Αρη. Τελικά ο Σοουζα θα μπει στην θέση του.

82′ Ο Σοουζα στην θέση του Γκαμα.

84′ Αντεπίθεση με τον Λαρσον που κοπηκε πριν σουταρει.

86′ Τρομερή ευκαιρία σε νέα αντεπιθεση τεσσαρων με εαν αλλα ο Ιντεγε κερδίζει απλώς κόρνερ.

87′ Κίτρινη στον Λάρσον για καθυστέρηση.

90′ Τεσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1′ Σουτ του Ντουριτσκοβιτς ψηλά αουτ

90+3′ Κορνερ για τον ΑΟΞ σε σουτ Ντουριτσκοβιτς με τον Αμπαντ να ερχεται μπροστα.

90+5′ Ο Ντιγκινι ειναι κάτω.

90+5 Λήξη αγώνα. Πρωτη ηττα στην Ξανθη για τον ΑΟΞ, με τον Αρη να πάιρνει το τρίποντο στα Πηγάδια και την φετινή σεζόν. Τελικό αποτέλεσμα ΑΟ Ξάνθης- Αρης 0-1