Γ’ Eθνική: Νίκη επί του ΒΑΟ για τον ΓΑΣ πριν τον «τελικό» στον Πολύγυρο με MVP τον 26αρη Χαλήλ Καδήρ!

Επιστροφή στις νίκες για τον ΓΑΣ Κομοτηνή μετά τα δυο χαστούκια στην Θεσσαλονίκη με τον Αίαντα και τον Ζέφυρο, αφού επικράτησε δύσκολα του μαχητικου Βυζαντινού με 91-87 και βρέθηκε πάλι μόνος στην προνομιούχο δεύτερη θέση, μετά την ήττα του Πολύγυρου και το μεταξύ τους ντέρμπι ανόδου στην Χαλκιδική.

Οι δυο ομάδες ήθελαν την νίκη για διαφορετικούς λόγους, ο ΓΑΣ για να παραμέινει στην δέυτερη θέση που οδηγεί στην άνοδο, ο ΒΑΟ για την παραμονή μετά την ήττα σοκ που είχε μεσοβδομαδα και τον έφερε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας παρά τον εντυπωσιακό ξεκίνημα του ΓΑΣ στο πρώτο δεκάλεπτο (27-14) ήταν ντερμπι, με τον ΒΑΟ να ισοφαρίζει στο 17′ 35-35, αλλά το ΓΑΣ με σερί να ξεφευγει με 7 στο ημίχρονο, 44-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΒΑΟ μπήκε πολύ καλά και κατεφερε να γυρίσει τον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα 3 πόντων, 58-61 στο 30′, αλλα οι παίκτες του Νεοκλή Λεμονίδη κατάφεραν και γύρισαν και πάλι το ματς και με εναν Χαλήλ Καδήρ που πραγματοποιει φέτος καταπληκτική σεζόν, να δεσποζει κατω από τα καλάθια κανοντας ακόμα ένα double double με 26 πόντους (9/11 δίποντα, 8/13 βολές) και 13 ριμπάουντ επικρατησαν με 91-87.

Κορυφαίος ο Καδήρ με 26 πόντους, ενω 14 είχε ο Σπέντζος και 10 οι Ιορδανογλου, Παλάσκας. Από τον ΒΑΟ που βρισκεται στο -2 από την παραμονή πρώτος σκόρερ ήταν ο Λεπτοκαρύδης με 30, ενω 15 είχε ο Τζουβάρας.

Πλεον την επόμενη βδομαδα σε έναν αγώνα τελικό με νίκη επί του Πολύγυρου που έχασε εύκολα από τον φορμαρισμένο Αιαντα στον Εύοσμο, ο ΓΑΣ με νίκη δύσκολα θα χάσει την προνομιούχο δέυτερη θέση. Σε αντίθετη περίπτωση, δεν πρέπει να χασει πάνω από έναν πόντο ώστε να μην έχει το μειονέκτημα ισοβαθμίας (νίκη στην παράταση με 82-81 με γκολ φαουλ του Ιορδανογλου).

Δεκάλεπτα: 27-14, 44-37, 58-51, 91-87

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Ιορδάνογλου 10, Μαστροδημήτρης, Παλάσκας 10 (2), Λεμονίδης 6, Λεχούδης 6, Καρκατσέλης 3(1), Χαληλ Καδήρ 26, Κουτσοβασίλης 6, Μπορμπίδης 2, Γιουζελίδης, Ζολώτας 8 (2), Σπέντζος 14 (2).

ΒΑΟ (Νομικός): Λεπτοκαρίδης 30(2), Μπαγκτασαριάν 3, Πετρίδης 5, Τζουβάρας 15 (3), Ζησοπουλος, Ταζόπουλος 10, Χότζα 8, Μαδεμλής 6, Σιώπης 3 (1), Καράκης 3 (1), Καδηγιαννάκης.