Γ’ Εθνική: Μπλάκ άουτ στο «Nick Gallis Hall» και ήττα από την Μακάμπη για τον Λεύκιππο πριν το Ξανθιώτικο ντέρμπι

Ένα δικό του αγώνα έχασε στο Αλεξανδρειο ο Λεύκιππος από την προτελευταία Μακαμπή με 65-60 μένοντας άσφαιρος στο τελευταίο πεντάλεπτο και πάει με κακή ψυχολογία στο ντερμπι της Ξάνθης στο Αμοιρίδειο με την Ασπίδα.

Ο Λεύκιππος Caffeine μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 17-22 δείχνοντας από την αρχή ότι θα είναι κυρίαρχος της αναμέτρησης. Η Μακάμπη μείωσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε την διαφορά στον πόντο 33-34 με την λήξη του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τους παίκτες του Λεύκιππου να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +7 (46-53) και να βάζουν τις βάσεις για μια ακόμη εκτός έδρας νίκη.

Το τέταρτο όμως δεκάλεπτο επιφύλασσε δυσάρεστη έκπληξη στην ξανθιώτικη ομάδα καθώς το black – out που έπαθαν στα τελευταία λεπτά και το σκορ από 54-60 με σερί 0-11 οδήγησε τελικά τους παίκτες της  Μακαμπή σε μια ακόμη ανέλπιστη νίκη με 65-60 μετά αυτην με τον ΒΑΟ που ώστοσο τους φέρει ακόμα προτελευταία θέση και στην ζώνη του υποβιβασμού.

Καλύτεροι από τον Λεύκιππο Caffeine οι Σταμπουλής με 19 πόντους και οι Κουμπάνης, Στασινόπουλος με 10 πόντους με τον χρήστου να μένει στους 7. Από την Μακαμπη ο Μπαδής είχε 21 με 4 τρίποντα και 19 ο Αρούχ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 33-34, 46-53, 65-60.

Διαιτητές: Μπούγλος-Τσάλας

MAKAMΠH (Kόντος-Ξανθόπουλος) : Παπαμαστοράκης 2, Θεολόγης 3 (1), Κλουτζός , Σκουφέτζης 4,  Σαμαράς 3(1), Πετράκης 10(1), Μπαδής 21(4),  Αρούχ 19 (2), Μυζίου, Αργυρίου 3,  Σαραφίδης.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10, Στεργίου, Κυφωνίδης 1, Δάτσης 2, Χατζηαντωνίου, Σταμπουλής 19 (3), Παλλάκης 2, Στασινόπουλος 10, Κάλφας 4, Χρήστου 7(1), Σταματέλος 5.