Πανελλήνιο Εφήβων: Εξωγήινος Μούχλιας με 46 πόντους στο ντέρμπι τίτλου, αλλά δεν ήταν αρκετοί…

Ένας εξωγήινος Δημήτρης Μούχλιας σημείωσε 46 πόντους στον άτυπο τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, που διεξάγεται στη Μίκρα, απέναντι στον Παναθηναϊκό αλλά δεν ήταν αρκετοί για να κερδίσει ο Ηρακλής τον αγώνα.

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι, οι πράσινοι κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι με 3-2 σετ και να αποκτήσουν προβάδισμα πρόκρισης για την κατάκτηση του τίτλου, αν και όλα θα κριθούν στα ματς της Κυριακής (25-19. 15-25, 25-23, 20-25, 15-12 τα σετ).

Ο Μούχλιας σημείωσε 46 πόντους (37/71 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ) ενώ άλλους 8 πρόσθεσε για την ομάδα του Ηρακλή ο Κεσεσίδης (3/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ). Ωστόσο ο Ηρακλής είχε απέναντί του μια πολύ δυνατη ομάδα με παίκτες που πρωταγωνιστούν στη Volley League, όπως οι Ράπτης και Ανδρεόπουλος.

Αν ο Παναθηναϊκός νικήσει το μεσημέρι της Κυριακής στο τελευταίο του παιχνίδι, τότε θα στεφθεί πρωταθλητής για τρίτη φορά στην ιστορία του, αλλά αυτό το ματς μόνο εύκολο δεν είναι, καθώς αντίπαλος θα είναι ο αιώνιος αντίπαλος Ολυμπιακός.