Διάδοχος της ΑΕ Κομοτηνής ο Αστέρας Καβάλας! Λύγισε στην παράταση τον Πανσερραϊκό στον τελικό της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Ο Αστέρας Καβάλας είναι ο διάδοχος της ΑΕ Κομοτηνής στην χρυσή βίβλο των πρωταθλητών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Μετά από συγκλονιστικό αγώνα που διεξήχθη στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής και κρίθηκε στην παράταση, κατάφερε να λυγίσει τον Πανσερραϊκό και πανηγυρίζει την κατάκτηση του 41ου πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ Εθνική.

Το παιχνίδι ήταν άξιο ενός τελικού, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για 45 λεπτά για τη νίκη. Ο Αστέρας ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία, βρίσκοντας λύσεις από την τριάδα Αθανασιάδης-Παπαδόπουλος-Παπαζώτος, ενώ στον Πανσερραϊκό στοίχησαν η νευρικότητα λόγω των σφυριγμάτων των δύο διαιτητών, τα πολλά αβίαστα λάθη, καθώς και η αστοχία στις βολές.

Ο Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-9. Σιγά σιγά όμως ο Πανσερραϊκός σταθεροποίησε την απόδοση του και μείωσε σε 13-16 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα των Σερρών. Αν και βρέθηκε πίσω με 18-23, ισοφάρισε σε 27-27 και με ένα σερί 16-5 πέρασε μπροστά με 43-32, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 43-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Πανσερραϊκός δεν βγήκε να αγωνιστεί. Ο Αστέρας όχι μόνο ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά με 43-48, κάνοντας σερί 0-14. Ο Πανσερραϊκός πέτυχε το πρώτο του καλάθι εντός παιδιάς μετά από πέντε λεπτά, και πλησίασε σε 48-53 δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, όμως ένα νέο σερί 2-7 στα τελευταία δύο λεπτά από τον Αστέρα έφεραν το σκορ στο 50-60 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πολύ νευρικό και με πολλά λάθη για τις δύο ομάδες. Ο Πανσερραϊκός παρά την αποβολή με φάουλ των Ιακωβίδη και Γιαβρόπουλου έβγαλε πολλές άμυνες, όμως δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Παρ’ όλα αυτά ροκάνιζε σιγά σιγά τη διαφορά, αφήνοντας τον Αστέρα με δύο πόντους και καλάθι εντός παιδιάς για έξι λεπτά. Έτσι το σκορ έγινε 58-62, όμως ο Παπαδόπουλος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους εφτά (58-65). Ο Πανσερραϊκός απάντησε με τέσσερις γρήγορους πόντους (62-67), όμως 1΄13΄΄ πριν το τέλος ο Μπακιρτζής θα πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και θα δώσει και πάλι αέρα πέντε πόντων στον Αστέρα (62-67). Ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 65-67, 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και δέχθηκε το δώρο των παικτών του Αστέρα, οι  οποίοι δεν κατάφεραν να εκδηλώσουν την τελευταία τους επίθεση, καθώς τους έμεινε η μπάλα στα χέρια. Έτσι η ομάδα των Σερρών είχε 13 δευτερόλεπτα να κάνει επίθεση, με την μπάλα να γυρίζει υποδειγματικά και να φτάνει κάτω από το καλάθι στο Ρόϊδο που ισοφάρισε σε 67-67, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες μαζί στο σκορ (71-71), όμως ο Αστέρας έκανε γρήγορα ένα 0-7 και ανέβασε το σκορ στο 71-78, εκμεταλλευόμενος τον εκνευρισμό των παικτών του Πανσερραϊκού και τα πολλά λάθη. Ο Πανσερραϊκός μείωσε μέχρι τους πέντε (75-80), όμως τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το Αστέρα να φτάνει στο τελικό 75-83.

Πολλά τα παράπονα των υπευθύνων του Πανσερραϊκού για τη διαιτησία, η οποία ομολογουμένως ήταν πολύ κακή για την εμπειρία και των δύο διαιτητών, σε ένα παιχνίδι που σφυρίχτηκαν συνολικά 62 φάουλ (33-29).

Δεκάλεπτα: 13-16. 43-34 (ημίχρονο), 50-60, 67-67 (κ.α.), 75-83 (παράταση)

Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ  (Ρούλης): Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης 12 (1), Χατζής, Μωϋσίδης 5, Σιδερίδης 13 (2), Λιάπης 5 (1), Μπουτάκογλου 5, Ιωαννίδης, Χατζηανδρέου 3, Γιαβρόπουλος 8 (1), Ροΐδης 2, Καρνάβας 22.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Μαγιάννης): Παπαζώτος 17 (3), Μαραβέγιας, Μπόζης 1, Μαρκόπουλος 4, Ζωτίδης, Μουσίκας, Αθανασιάδης 30 (3), Παπαδόπουλος 15 (1), Μύζιου 5, Μπακιρτζής 9 (1), Καγιάς, Μυτικόπουλος 2.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΟΠΩΣ ΜΕΤΑΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ