Αποθέωσαν Διαμαντίδη στην Καβάλα οπαδοί του Παναθηναϊκού από Ξάνθη, Ορεστιάδα, Διδυμότειχο και Αλεξανδρούπολη (+photos)

Ο Παναθηναϊκός αν και πιέστηκε ως το ημίχρονο πήρε το απόγευμα της Κυριακής την εκτός έδρας νίκη στο ματς με την Καβάλα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Επικράτησε με 82-76 ενώ αποθεώθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης από όλο το γήπεδο, στο οποίο βρέθηκαν και πολλοί οπαδοί του τριφυλλιού από την Θράκη.

kavala-pao03Είναι χαρακτηριστικό ότι ο φακός του ThrakiSportS εντόπισε πανό από Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη, Διδυμότειχο και Ορεστιάδα, καθώς ο ερχομός του τριφυλλιού στην Καβάλα προκάλεσε συναγερμό στις τάξεις των φίλων του στο γεωγραφικό μας διαμέρισμα.

Οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν για περισσότερο από 25 λεπτά, αλλά στη συνέχεια πήραν τα ηνία του αγώνα και έφυγαν με τη νίκη από το ματς. Ετσι, εξακολουθούν να ασκούν πίεση στον Ολυμπιακό που την Δευτέρα αντιμετωπίζει τον Αρη στη Θεσσαλονίκη, στην προσπάθειά του να διατηρήσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

kavala-pao03Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αποθεώθηκε, πριν από την έναρξη του αγώνα, στο κλειστό της Καλαμίτσας! Η διοίκηση της Καβάλας τον τίμησε για την προσφορά τους στο ελληνικό μπάσκετ και όλοι τον χειροκρότησαν  και τραγουδούσαν «Διαμαντίδης οε οε οε»! Ο “κάπτεν” σταμάτησε στους 14 πόντους, 22 είχε ο Φελντέιν, 16 ο Γκιστ, 13 ο Γουίλιαμς (5/13 σουτ).

Για την Καβάλα 18 πόντους σημείωσε ο ΜακΚί και 16 ο Κοστόφ. Η μοναδική εκπρόσωπος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ στην Basket League, μετά και από αυτήν την ήττα,  έμεινε ουραγός και δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Για την ακρίβεια, έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες παραμονής.