LIVE από τo “Μιχάλης Παρασκευόπουλος”: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 2-3 (τελικό αποτέλεσμα)

Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη στον αγώνα ανάμεσα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και τον Παναθηναϊκό για την 10η και προτελευταία για τον πρώτο γύρο αγωνιστική της Volley League.

Καλησπέρα! Από αυτήν την ανάρτηση θα μπορέσετε να πληροφορηθείτε την εξέλιξη στο μεγάλο αυτό παιχνίδι, με το οποίο ολοκληρώνεται η αγωνιστική δράση αυτό το Σαββατοκύριακο στο μεγάλο πρωτάθλημα.

Ωρα 16:25  Η αναμέτρηση είναι ιδιαίτερα κρίσιμη για τον Εθνικό, που προέρχεται από τρεις ήττες αλλά και από μια μεγάλη πρόκριση στην Ευρώπη.

Ωρα 16:28  Όλη την εβδομάδα υπήρξε μεγάλη κινητοποίηση για να έρθει ο κόσμος στο γήπεδο και ήδη έχει αρχίσει να έρχεται.

Ωρα 16:30  Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι η πλειοψηφία του κόσμου του Εθνικού ίσως είναι αυτήν την ώρα στο γειτονικό “Φώτης Κοσμάς” όπου το ποδοσφαιρικό τμήμα του Εθνικού αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, μέχρι εδώ ακούστηκε η ιαχή “γκοοοολ” πριν μισό λεπτό, αλλά για λεπτομέρειες δείτε την σχετική live μετάδοση του ThrakiSportS κάνοντας κλικ ΕΔΩ.

Ωρα 16:34  Σε αυτό το παιχνίδι αναμένεται να κάνουν ντεμπούτο, τουλάχιστον έχουν δικαίωμα να το πράξουν, ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς αλλά και ο γερμανός Φόγιερ.

Ωρα 16:38  Ο Παναθηναϊκός έρχεται με στόχο να εκμεταλλευθεί τα προβλήματα του Εθνικού και να φύγει νικητής από την Αλεξανδρούπολη, κάτι που δεν είναι συνηθισμένος να επιτυγχάνει.

Ωρα 16:42  Υπενθυμίζεται ότι το περσινό παιχνίδι είχε επίσης διεξαχθεί Χριστούγεννα και συγκεκριμένα το διάστημα μεταξύ Χριστουγέννων και Πρωτοχρονιάς, στις 28 Δεκεμβρίου με τον Εθνικό να… μαδάει εύκολα το τριφύλλι με 3-0 σετ.

Ωρα 16:47  Ο πολύς κόσμος πάντως αναμένεται να έρθει μετά το τέλος του αγώνα Εθνικού – Καλαμαριάς για το ποδόσφαιρο που είναι σε εξέλιξη στο γειτονικό “Φώτης Κοσμάς”, ενώ υπενθυμίζεται ότι σε δυόμισι ώρες αγωνίζεται στην Θράκη και ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός, που δοκιμάζεται στην Κομοτηνή με τον Πανθρακικό.

Ωρα 16:50  Παρόλα αυτά καμιά κατοσταριά φίλοι του Παναθηναϊκού βρίσκονται εκεί.

Ωρα 16:55  Πάμε για την επίσημη παρουσίαση των ομάδων, σε έναν αγώνα που είναι και τηλεοπτικός.

Ωρα 16:58  Δαλακούρας, Σούλιαγκιτς, Κιόσης, Κασαμπαλής, Τουρανιανιν Φόγιερ η εξάδα για τον Εθνικό και λίμπερο ο Άκης Δαρίδης.

Ωρα 16:59  Πάμε στην έναρξη του αγώνα

Ωρα 17:01  Πριν την έναρξη, ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Χρήστου Παπαθανασίου, προπονητή της Θέτιδος Βούλας που έφυγε μέσα στο γήπεδο χθες το βράδυ και πήγε στο παράδεισο να δίνει πάσες στον Νίκο Σαμαρά.

1ο σετ: 0-1 (διπλό μπλοκ στον Σουλιαγιτς), 0-2 (άσσος Ούγκο στον Κώστα Δαλακούρα), 0-3 (άσσος από Ούγκο), 1-3 (άουτ σερβίς Ούγκο), 2-3 (τριπλό μπλοκ στον Φερέιρα), 2-4 (επίθεση Φερέιρα), 3-4, 4-4 (λάθος Σιμεόνοφ), 4-5 (Φερέιρα), 5-5, 6-5 (μπλοκ Φόγιερ στον Φερέιρα και πρώτη φορά μπροστά ο Εθνικός), 6-6, 6-7 (σερβίς στο φιλέ ο Σιμεόνοφ), 7-7 (ακουμπά στο φιλέ παίκτης του Εθνικού στο τριπλό μπλοκ στον Σιμεόνοφ), 7-8 (μπλοκ Κανέλλου στον Φόγιερ και τεχνικό ταϊμ άουτ), 8-8, 8-9 (πόντο πόντο συνεχίζεται το ματς), 9-9, 9-10, 10-10 (δεν λέει να ξεφύγει κάποια ομάδα), 11-10 (Τουράνιανιν στον πρώτο χρόνο), 11-11, 11-12, 12-12 (Σούλιαγιτς), 12-13, 12-14 (λάθος Δαλακούρα), 13-14, 13-15 (άουτ σερβίς Δαλακούρα με απόφαση διαιτητή αν και διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι), 14-15 (πόντος από Φόγιερ), 14-16 (πόντος Φερέιρα και τεχνικό ταϊμ άουτ), 15-16 (Κιόσης σε πρώτο χρόνο), 16-16 (άσσος Κασαμπαλή και ισοφάριση), 16-17 (Ουγκο), 16-18 (ταϊμ αόυτ Μουστακίδης), 17-18 (Φόγιερ), 17-19 (σερβίς στο φιλέ από Φόγιερ), 17-20 (στοπυς τρεις), 18-20 (μπλοκ Κιόση), 18-21 (Κανέλλος σε πρώτο χρόνο), 19-21, 20-21 (ταϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός), 21-21 (ασσος Σούλιαγιτς), 21-22, 21-23 (απίστευτο πλασέ πίσω από τα τρία μέτρα από Ουγκο και ταϊμ άουτ ο Μουστακίδης), 22-23 (αουτ σερβίς Ρούσης και μπαίνει ο Νικολά Μιγιαήλοβιτς μέσα σε αποθέωση για να μπει στο σερβίς), 22-24 (καταπληκτικό σερβίς από τον σέρβο αλλά και καταπληκτικός Φερέιρα στην ευθεία και διπλό σετ μπολ), 23-24 (απίστευτος πόντος διακρείας και παράταση ζωής στον Εθνικό), 23-25 (αουτ σερβίς Τουράνιανιν) και τέλος σετ σε 27 λεπτά. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 0-1

2ο σετ: 0-1 (Σιμεόνοφ), 0-2, 0-3 (πολύ κακό ξεκίνημα και ταϊμ άουτ Μουστακίδης), 1-3 (Φόγερ), 2-3 (Κασαμπαλής μετά την μεγαλύτερη σε διάρκεια φάση του ματς), 2-4 (Φερέιρα επίθεση, βγάζει αριχκά άμυνα ο Τουράνιανιν χωρίς συνέχεια), 2-5 (επίθεση Σούλιαγοιτς στο φιλέ), 3-5 (αουτ σερβις Φερειρα), 3-6 (αουτ σερβις Κασαμπαλη), 3-6, 3-7, 3-8 (τεχνικο ταϊμ αουτ με τον Παναθηναϊκό πέντε πόντους μπροστα), 4-8 (πρώτος χρόνος Κιόση), 5-8 (ασσος Φόγιερ), 5-9 (Ουγκο), 6-9 (λάθος Φερέιρα), 6-10 (σερβις αουτ από Κιόση), 6-11, 7-11 (πρώτος πόντος Μιγιαήλοβιτς μετά την επιστροφή του), 7-12, 7-13 (Φερέιρα ανεβάζει την διαφορά στους έξι), 7-14 (νταμπλ σκορ, ταϊμ άουτ Μουστακίδη και μόνο οι οπαδοί του Παναθηναϊκού ακούγονται στο γήπεδο που έχει πλέον γεμίσει), 8-14, 8-15 (αουτ σερβίς Μιγιαήλοβιτς), 9-16 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 9-17 (μπλοκ Μαρούλη), 10-17 (λάθος σερβίς Φερέιρα), 11-17, 11-18 (παϊπ απο Ουγκο), 12-18 (Σούλιαγιτς στη μικρή διαγώνιο), 13-18 (παιρνει μπλοκ άουτ ο Μιγοιαήλοβιτς), 13-19 (σπαει μπλοκ ο Φερέιρα), 14-19 (Μιγιαήλοβιτς), 14-20 (μονο μπλοκ Ουγκο στον Σουλιαγιτς), 15-20 (Σουλιαγιτς), 16-20 (παίρνει μπλοκ άουτ ο Σούλιαγιτς και πάει στο σερβίς και ταϊμ αόυτ ο Ανδρεόπουλος), 16-21 (Ουγκο), 16-22 (αουτ Ουγκο), 17-22 (Τουρανιανιν), 18-22 (διπλή μπαλιά Ουγκο), 18-23 (Σιμεόνοφ), 19-23, 20-23 (λάθος Πανταλέων και ταϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός), 20-24 (μπλοκ Σιμεόνοφ και τεσσερα σετ μπολ για τον Παναθηναϊκό), 21-24 (Σουλιαγιτς), 22-24 (Φόγερ), 23-24 (χάνει και τρίτο σετ μπολ ο Παναθηναϊκός με αουτ επίθεση Ουγκο, συνεχίζει ο Βλαχόπουλος στο σερβίς), 23-25 (Σιμεόνοφ) και τέλος σετ με τον Εθνικό να αγγίζει την ανατροπή αλλά να μην τα καταφέρει. Παίρνει πόντο ο Παναθηναϊκός στον Έβρο και πάει για το τρίποντο. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 0-2

3ο σετ: 0-1 (μπλοκ Ουγκο στον Σούλιαγιτς), 1-1 (τριπλό μπλοκ στον Φερέιρα), 1-2 (Ουγκο), 2-2 (Μιγιαήλοβιτς), 3-2, 3-3 (σερβγίς άουτ από τον Σουλιαγιτς), 4-3 (σερβίς Ουγκο στο φιλέ), 4-4 (μπλοκ άουτ επίθεση Σιμεόνοφ), 5-4 (φιλέ από Φερέιρα), 5-5 (Φερέιρα), (6-5 πάιπ από Μιγιαήλοβιτς), 6-6 (Φερέιρα), 6-7 (φιλέ από Βλαχόπουλο), 7-7 (πόντος από τον Φόγιερ, έφτασε τους εννιά), 7-8 (τεχνικο ταϊμ άουτ), 8-8 (Σουλιαγιτς), 8-9, 8-10 (ταϊμ αουτ ο Μουστακίδης που βλέπει τον Παναθηναϊκό να παίρνιε προβάδισμα), 9-10 (Σουλιαγιτς), 9-11 (αουτ σερβίς Σούλιαγιτς), 9-12 (στους τρεις η διαφορα), 10-12 (Σουλιαγιτς), 10-13 (σερβίς άουτ Μιγιαήλοβιτς), 10-14 (στους τέσσερις η διαφορά), 11-14 (επίθεση Σούλιαγιτς), 11-15 (Σιμεόνοφ), 11-16 (στους πέντε η διαφορά στο τεχνικό ταϊμ άουτ), 12-16, 13-16 (πλασέ Μιγιαήλοβιτς), 13-17 (πλασέ από Μαρούλη), 14-17 (πρώτος χρόνος Κιόση που παίρνει τον μπλοκ αουτ), 15-17 (αουτ Πανταλέοντα), 16-17 (ταϊμ άουτ ο Ανδρεόπουλος), 16-18 (Μαρούλης), 17-18 (Μιγιαήλοβιτς), 18-18 (μπλοκ Τουράνιανιν στον Ουγκο), 18-19 (απίστευτος πόντος Ούγκο), 18-20 (νέος πόντος Ουγκο και ταϊμ άουτ Μουστακίδη), 19-20, 20-20 (ισοφαρίζει ο Εθνικός), 20-21 (ξανά προβάδισμα από τον Ουγκο), 21-21 (αουτ διαγώνια επίθεση Φερέιρα), 21-22 (απίστευτη φάση και πόντος ΠΑΟ χάρη στον Μαρούλη), 22-22 (ισοφαρίζει ξανά Εθνικός), 23-22 (προηγείται σε κρίσιμο σημείο ο Εθνικός με Σούλιαγιτς!!! και ταϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός), 24-22 (μπλοκ Κιόση και ξέφρενα πανηγύρια), 25-22 (αουτ επίθεση) και τέλος σετ με τον Εθνικό αν κάνει την ανατροπή με σερί 4-0 στο τέλος. Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 1-2

4ο σετ: 0-1 (πρώτος χρόνος από Κανέλλο), 1-1 (Μιγιαήλοβιτς) 2-1 (Μιγιαήλοβιτς), 2-2 (Κανέλλος), 3-2, 4-2 (Μιγιαήλοβιτς που συμπληρώνει 11 πόντους), 4-3, 5-3, 5-4 (σερβίς άουτ από Μιγιαήλοβιτς), 6-4 (σερβίς άουτ Φερέιρα), 6-5 (Τουράνιανιν), 6-6 (λάθος Τουράνγιανιν), 7-6, 7-7, 7-8 (μπλοκ Κανέλλου στον Κιόση και τεχνικο ταϊμ άουτ), 7-9 (Ουγκο), 8-9 (Σούλιαγιτς), 8-10, 9-10 (Μιγιαήλοβιτς), 10-10, 11-10 (μπλοκ Τουράνγιανιν), 12-10 (4-0 σερί ο Εθνικός και ταϊμ άουτ ο Ανδρεόπουλος), 12-11 (επίθεση ουγκο), 12-12 (αουτ επίθεση Μιγιαήλοβιτς), 12-13 (μπλοκ Κανέλλου στον Μιγιαήλοβιτς και 3-0 σερί ο Παναθηναϊκός που ξαναπερνά μπροστα), 13-13 (σερβίς φιλέ από Ουγκο), 13-14 (φιλέ Τουράνγιανιν), 13-15 (επίθεση Φερέιρα και ταϊμ άουτ Μουστακίδη), 14-15 (Τουράνγιανιν), 14-16 (τεχνικό ταϊμ άουτ), 15-16 (επίθεση Φόγερ), 15-17 (επίθεση στο φιλέ του Τουράνγιανιν), 16-17 (μπλοκ αουτ Φόγιερ), 17-17 (Ουγκο), 18-17 (φιλ΄3ε Μαρούλης), 19-17 (επίθεση άουτ Ουγκο και ταϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός), 20-17 (απίστευτος πόντος Μιγιαήλοβιτς), 21-17 (μπλοκ Κιόση στον ουγκο), 21-18 (στο φιλέ το σερβίς του Κασαμπαλή, στον οποίο ομως οφείλεται σε μεγάλο βαθμό το σερί), 21-19 (Ουγκο και ταϊμ άουτ Μουστακίδη), 22-19 (αουτ σερβίς), 22-20 (Φερέιρα), 23-20 (Σούλιαγιτς), 23-21 (Κανέλλος) 23-22 (στον παναθηναϊκό καταλήγει η κορυφαία φάση του ματς), 23-23 (ισοφαρίζει ο Φερέιρα), 24-23 (σερβίς άουτ ο Ουγκο και σετ μπολ Εθνικός), 25-23 (μπλοκ Τουράνγιανιν) και τέλος σετ με τον Εθνικό να ισοφαρίζιε και να παίρνει τουλάχιστον έναν πόντο ενώ πάμε στο τάι μπρέικ. Εθνικός – Παναθηναϊκός 2-2

5ο σετ: 1-0 (αουτ σερβίς Ουγκο), 1-1 (Κανέλλος σε πρώτο χρόνο), 1-2 (αουτ επίθεση Σούλιαγιτς), 1-3 (μπλοκ Σιμεόνοφ στον Σούλιαγιτς), 2-3 (μπλοκ άουτ Τουράνιανιν), 3-3 (ασσος Σουλιαγιτς), 4-3 (λαθος επιθεση Φερειρα στην αντενα), 4-4 (Μπέλος), 5-4 (αουτ σερβίς Μπέλος), 5-5 (ξανά  Μπέλος), 5-6 (μπλοκ άουτ Ουγκο), 6-6 (Τουράνγιανιν), 6-7 (επίθεση Ουγκο), 7-7 (μπλοκ άουτ Φόγερ), 8-7 (πλασε Φογερ και αλλαγή τερέν), 9-7 (ασσος Κασαμπαλή και ταϊμ άουτ ο Παναθηναϊκός), 10-7 (παίρνει μπλοκ άουτ ο Σούλιαγιτς και με 4-0 σερί μπροστά ο Εθνικός με τρεις και ταϊμ άουτ ο Ανδρεόπουλος), 10-8 (πρώτος χρόνος Κανέλλου), 10-9 (αστοχία Μιγιαήλοβιτς), 10-10 (φιλε από Φόγερ), 10-11 (Σιμεόνοφ και με 5-0 σερί μπροστά τώρα ο Παναθηναϊκός), 11-11 (Σουλιαγιτς παίρνει μπλοκ αόυτ), 12-11 (Κανέλλο), 12-12 (φιλές από Κιόση), 13-12 (Σουλιαγιτς), 13-13 (κανέλλος), 14-13 (μαπτς μπολ ο Εθνικός, σε φάση που αμφισβητούν οι φιλοξενούμενοι και διχάζονται οι διαιτητές), 14-14 (αουτ σερβίς Σουλιαγιτς), 15-14 (Σουλιαγιτς και νεο ματς μπολ), 15-15 (επίθεση στην αντένα από Σουλιαγιτς), 16-15 (τρίτο ματς μπολ με πόντο Κασαμπαλή), 16-16 (Ουγκο), 16-17 (μπλοκ Κανέλλου στον Φόγιερ και πρώτο ματς μπολ για Παναθηναϊκό), 16-18 (νέο μπλοκ Κανέλλου) και τέλος ταϊ μπρέικ και τέλος ματς. Τελικό αποτέλεσμα μετά από αγώνα δυόμισι ωρών: Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παναθηναϊκός 2-3