Γ’ Εθνική: Νίκη πεντάδας της ΑΕ Κομοτηνής επί της Χαλκηδόνας

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε στη Χαλκηδόνα την ομώνυμη ομάδα με 60-73, σκαρφάλωσε στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μία ονειρική ημερολογιακή χρονιά, όπως ήταν το 2015 για την ομάδα της Κομοτηνής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που και οι δύο ομάδες είχαν προβλήματα στην επίθεση, με αποτέλεσμα το 24-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου να αντικατοπτρίζει πλήρως το επιθετικό πρώτο δεκάλεπτο και των δύο ομάδων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν, όμως η ΑΕ Κομοτηνής βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-39.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕ Κομοτηνής, η οποία έσφιξε ακόμα περισσότερο την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 10-21 στην τρίτη περίοδο πέρασε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 45-60. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έφτασε εύκολα στο τελικό 60-73.

Δεκάλεπτα: 24-22, 35-39 (ημίχρονο), 45-60, 60-73 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Καρακώστας-Λελούδας

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Σιδηρόπουλος 1, Δέτσικας 2, Μπατάκος 13, Σεφερίδης 6, Μακαλέκας 13 (3), Μαραπίδης 16 (3), Λαϊδης 7 (1) Παπαδόπουλος 2.

ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 14 (1), Χονδρόπουλος 6 (1), Κουτσοβασίλης 12 (1) Γεροντίτης 7, Σιμάκης 12, Τελούδης 13 (1), Βάκρινος 1, Χατζηπαυλίδης 4 (1), Θεοδωρίδης 2, Βαχαρίδης 2.