Δεύτερος ο Μπανιώτης στα Χανιά, πίσω από τον Κυριάκο Ιωάννου που έκλεισε θέση για Πεκίνο και Ρίο

Θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο αλλά και το φετινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στο Πεκίνο έκλεισε μέσω του μίτινγκ «Χανίων» 2015 ο Κύπριος άλτης του ύψους Κυριάκος Ιωάννου.

Με άλμα στα 2.29μ. ο Ιωάννου ήταν ο μεγάλος νικητής στο ύψος, ενός αγωνίσματος… all star αφού συμμετείχαν και ο Αντώνης Μάστορας αλλά και ο Κομοτηναίος άλτης Κώστας Μπανιώτης.

Μάλιστα, ο Θρακιώτης κατέκτησε την δεύτερη θέση με 2.24μ – επίδοση που έκανε και ο Μάστορας που ωστόσο έμεινε στην τρίτη θέση λόγω περισσότερων προσπαθειών (η φωτογραφία από την απονομή των μεταλλίων στα Χανιά είναι από το Sportsfeed).

Το σημαντικό όμως ήταν τα 2.29μ με τα οποία ο Ιωάννου  απέδειξε για άλλη μία φορά πως είναι αθλητής αγώνων και μεγάλος μαχητής και φυσικά τσεκάρισε το εισιτήριο του για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Πεκίνου και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.