Β’ Εθνική: Όσα έγιναν στην ήττα της Ασπίδας στην Κατερίνη από τον Πιερικό

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Μια απο τις χειρότερες εμφανίσεις της τη φετινή χρονιά πραγματοποίησε η ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης, που παρά την ήττα με δέκα πόντους από τον Πιερικό το αποτέλεσμα είναι τιμητικό για την Ασπίδα.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική αφου η νίκη είχε κριθεί από τπ πρώτο δεκάλεπτο αφού η Κατερινιώτες προηγούνταν στο σκορ με δεκαεπτά πόντους διαφορά, με 23-6, και έκλεισαν το ημίχρονο στο +27, με 40-13, αφού η Ασπίδα με 13 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα, δε μπήκε ποτέ στο γήπεδο, κανοντας αρνητικό ρεκόρ για τη φετινή χρονιά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τις δυο ομάδες απλά να κάνουν συντήρηση και το σκορ στο 30′ να λήγει με 53-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο προπονητής του Πιερικού Χατζηιωάννου έκανε πολλές αλλαγές και έτσι η διαφορά μειώθηκε στο τελος για την Ασπίδα στους 10 πόντους, με το τελικό πάντως 74-64 να μην ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα. Πλεον ο αγώνας της Ασπίδας επτά ματς πριν το φινάλε, την επόμενη αγωνιστική στον Εύμοιρο με το Άργος Ορεστικο παίρνει χαρακτήρα τελικού για την ομάδα της Ξάνθης.

Δεκάλεπτα: 23-6, 40-13, 53-28, 74-64

Διαιτητές: Γερακίνης-Ξέρας
Πιερικός Αρχέλαος  (Χατζηιωάννου): Τσιλιγγαρίδης, Βαβατσιούλας, Γκοντόπουλος 18 (3),  Ζησόπουλος, Χριστοδούλου 9(1), Πρισκομάτης 10, Παρμαξίδης, Αμπαράς 9(2), Ασημάκης 14(2), Σπυρόπουλος 2, Παπαδόπουλος 11, Οικονόμου 1.

Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Δενδρινός 8(2), Παπαδάκης 4(1), Γρούδος 6(1), Σταμπουλής 17(2), Στεφανίδης 2, Καραμπέκης, Παπανικολάου 7(1) ,Κουτσογιάννης 9, Τσιώγκας 2,Τατάρης 3(1),  Παλλάκης 2, Πετς 4.