ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Όσα έγιναν στην αναμέτρηση του Αστέρα Καβάλας με τη Θύελλα Φερών

Οκτώ λεπτά άντεξε στην Καβάλα η Θύελλα Φερών, καθώς στη συνέχεια ο Αστέρας Καβάλας επέβαλε το ρυθμό του και έφτασε σε εύκολη νίκη με σκορ 88-69, εκμεταλευόμενος και το γεγονός ότι η ομάδα των Φερών κατέβηκε να αγωνιστεί με εννέα παίκτες.

Όπως γράφει το KavalaSports, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας της Καβάλας που έμεινε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για οκτώ λεπτά η Θύελλα Φερών ήταν μέσα στο παιχνίδι, καθώς στο σημείο εκείνο το σκορ ήταν 16-14. Η Καβάλα με ένα σερί 7-0 ανέβασε την διαφορά στους εννέα και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 27-16. Η συνέχεια ήταν εύκολη για τον Αστέρα που μεγάλωσε και άλλο τη διαφορά με όπλο την άμυνα και τον επιθετικό πλουραλισμό από την περιφέρεια και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-31.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Θύελλα προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 54-41 και 63-50, όμως και πάλι ο Αστέρας βρήκε λύσεις και με σερί 5-2 στο τέλος έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 68-52. ΣΤο τέταρτο δεκάλεπτο η Θύελλα μείωσε στους 11 (72-61), όμως ένα σερι 9-0 έδωσε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε να μειώσει και άλλο τη διαφορά, η οποία άγγιξε τους 20 πόντους, για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 88-69.

Δεκάλεπτα: 27-16, 50-31 (ημίχρονο), 68-52, 88-69 (τελικό αποτέλεσμα).

Διαιτητές: Ξενικάκης – Μπακάλης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αϊβαζίδης): Παπαζώτος 19(5), Ανίσογλου 3(1), Σπανός, Λαμπρόπουλος 9(1), Ζωτίδης, Μαρκόπουλος, Αθανασιάδης 33(7), Σαμαράς 2, Χαριζάνης 13, Πανδής 3, Ιωαννίδης 1, Μυτικόπουλος 5

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ (Σαριανίδης): Καραμπεάζης 2, Αραμιάν 6(2), Δαβουδάνης 8, Παπάζογλου, Μόκαλης 6, Μουρτσινούδης, Σονωβίδης 11, Μπερμπέρης 26(3), Γεροντίτης 10