Αναμενόμενη και βαριά ήττα στη Λευκάδα για την Ασπίδα από την ανίκητη Νίκη

Την ήττα από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Νίκη Λευκάδας στα πλάισια της 16ης αγωνιστικής γνώρισε η Ασπίδας Ξάνθης  με τον εντυπωσιακό 88-33. αφού η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων είναι πολύ μεγάλη.

Η Ασπίδα Ξάνθης αν και προσπάθησε δέχτηκε μια πολύ μεγάλη ήττα από την αηττητη και πρώτο φαβορί για την άνοδο ομάδα της Λευκάδας με το βαρύ 88-33. Ο αγώνας δεν χρειάζεται ιδιαίτερη κριτική, αφού η Λευκάδα από το πρώτο δεκαλεπτο πήρε διαφορά πάνω από είκοσι πόντους (28-7). Το ημίχρονο έληξε 51-16, το τρίτο δεκάλεπτο 75-24, ενώ στο τέλος του αγώνα η Νίκη έριξε ταχύτητα και η διαφορά έμεινε στο -55 με τελικό σκορ το 88-33 .

Τα δεκάλεπτα: 28-7, 51-16, 75-24, 88-33

Διαιτητές: Νάκας-Ασημακάκη

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Δουβίτσας-Βαφειάς): Χαιριστανίδου 12, Αργυρού 4, Τζίμπο 7, Μπάρκα 2, Λιοπύρη 2, Κανταρά 14, Μπαλλά 7, Ψυχογιού 14(2), Μοσχοπούλου 13, Κρητικού 4(1), Λογοθέτη 7(1), Βουκελάτου 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ Ουστά, Ψωμαδοπούλου, Ομέρ-Ογλού 3, Παπαχρυσοβέργη, Παπαδοπούλου 12, Χαλκίδου 2, Μαμαλίκατζη 6, Ζιώγα 10(1).