Στον πόντο πλησίασε η Ρόμα του Τόρο με τη νίκη της στο “ελληνικό” ντέρμπι του Ούντινε

Ανταπόκριση από τη Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Με ένα αμφισβητούμενο γκολ από κεφαλιά του Αστόρι, η Ρόμα του Βασίλη Τοροσίδη που μπήκε στο β’ ημίχρονο «απέδρασε» με 1-0 από την έδρα της Ουντινέζε, και πλησίασε στο πόντο τη Γιουβέντους στην κορυφή αφού η Ίντερ πήρε ισοπαλία στο Τορίνο. Έπαιξαν και οι Μανωλάς, Χολέμπας για τη Ρόμα, όπως και οι Κονέ, Καρνέζης στον ελληνικό εμφύλιο με 5 πέντε έλληνες στο γήπεδο του Φρίουλι

Σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα πήρε η Ρόμα αρχίζοντας με το δεξί το 2015. Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 1-0 της Ουντινέζε στο «Φρίουλι» για τη 17η αγωνιστική, έπιασαν στην κορυφή τη Γιουβέντους και ελπίζουν σε απώλεια των «μπιανκονέρι» απόψε στο ντέρμπι με την Ίντερ.

Ο Ντάβιντε Αστόρι με κεφαλιά στο 17ο λεπτό, με την μπάλα να περνά για εκατοστά τη γραμμή της εστίας μετά από πρόσκρουση στο οριζόντιο δοκάρι, χάρισε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Βασικοί αγωνίστηκαν οι Κώστας Μανωλάς και Χοσέ Χολέμπας, ενώ σαν αλλαγή πέρασε στο 67’ ο Βασίλης Τοροσίδης. Στην ενδεκάδα των ηττημένων ήταν τόσο ο Ορέστης Καρνέζης, που δε φέρει ευθύνη στο γκολ, όπως και ο Παναγιώτης Κονέ.

H 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΤΗ SERIE A

Δευτέρα 5/1
Λάτσιο – Σαμπντόρια 3-0 (38′ Παρόλο, 41′ Άντερσον, 66′ Τζόρτζεβιτς)

Τρίτη 6/1
Ουντινέζε – Ρόμα 0-1 (17′ Αστόρι)
Κιέβο – Τορίνο 0-0
Έμπολι – Βερόνα 0-0
Τζένοα – Αταλάντα 2-2 (51′ πεν. Φάλκε, 69′ Μάτρι – 37′ Ζαπακόστα, 49′ Μοράλες)
Μίλαν – Σασουόλο 1-2 (9′ Πόλι – 28′ Σανσόνε, 67′ Ζάζα)
Παλέρμο – Κάλιαρι 5-0 (5′ Μοργκανέλα, 10′ Μουνιόθ, 33′ πεν., 72′ Ντιμπαλά, 85′ Μπαρέτο)
Πάρμα – Φιορεντίνα 1-0 (11′ Κόστα)
Τσεζένα – Νάπολι 1-4 (75′ Μπριένζα – 29′ Καγεχόν, 41′, 72′ Ιγκουαϊν, 64′ Χάμσικ)
Γιουβέντους – Ίντερ 1-1 (5′ Τέβεζ – 64′ Ικάρντι)