Τέταρτη νίκη και άνοδος στην Α2 Κατηγορία για την Ασπίς 2001!

Ανταπόκριση από την Θεσσαλονίκη: Κώστας Καραγιάννης

– Ακόμη μια νίκη πέτυχε η Ασπίς 2001 επικρατώντας και επι της Βέροιας με 54-31, και επιστροφή του γυναικείου μπασκετ της Ξάνθης στην Α’2 κατηγορία.

Μετά την άνοδο του ανδρικού τμήματος η Ασπίδα από σήμερα πανηγυρίζει την άνοδο και του γυναικείου τμήματος στην Α’ 2 κατηγορία, μετά την τέταρτη μεγάλη και συνεχόμενη νίκη της με 54-31 επί της αήττητης Βέροιας,στα μπαράζ ανόδου, φέρνοντάς την πρώτη στη βαθμολογία του μίνι αυτού πρωταθλήματος.

Η Ασπίδα και σε αυτό τον αγώνα είχε μελετήσει πολύ τους αντιπάλους της, αφού εξουδετέρωσε τα αντίπαλα ατού και περιόροσε την ομάδα της Βέροιας στους 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (δέχτηκε μόνο 3 πόντους στη πρώτη περίοδο) κλεινοντάς το με 8 πόντους διαφορά στο 22-14. Στην τρίτη περίοδο έπαιξε εκπληκτικό μπάσκετ και εκτόξευσε τη διαφορά στους 23 πόντους (43-20) καθαρίζοντας το παιχνίδι και την υπόθεση άνοδο. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τις παίχτριες της Ασπίδας και τους προπονητές τις ομάδας να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη και την άνοδο με 54-31

Δεκάλεπτα. 10-3, 22-14, 43-20, 54-31.