LIVE η Α2 Ανδρών: Ορεστιάδα – Σέρρες και Ελπίδα – ΓΕΑ

Μεταδίδει από την Ορεστιάδα ο Γιάννης Βαβαλικούδης

–  Παρακολουθήστε ζωντανά από το ThrakiSportS την εξέλιξη των αγώνων ΑΟ Ορεστιάδας – ΑΟ Σερρών και Ελπίδα Αμπελοκήπων – ΓΕ Αλεξανδρούπολης για την πρεμιέρα του δευτέρου γύρου της Α2 Κατηγορίας Ανδρών. Ο Γιάννης Βαβαλικούδης βρίσκεται στο Νίκος Σαμαράς της Ορεστιάδας, παρακολουθεί τον αγώνα του ΑΟΟ, ενημερώνεται και για το παιχνίδι της ΓΕΑ και σας ενημερώνει…

Καλησπέρα. Πρεμιέρα του δεύτερου γύρου σήμερα με τις δυο ομάδες του Έβρου να αγωνίζονται ίδια ώρα, στις 7.00, αλλά με τη μία να παίζει εντός (ΑΟΟ) και την άλλη εκτός (ΓΕΑ), μια εβδομάδα μετά το μεταξύ τους παιχνίδι. Θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη και στα δύο παιχνίδια.

Ωρα 18:58  Πάμε για την αρχική σύνθεση της Ορεστιάδας: Προδρομίδης, Ποτολίδης, Δημητρούδης, Βλασακίδης, Διαμαντίδης, Χουσίδης  και λίμπερο ο Κωνσταντινίδης.

Ωρα 19:07  Δυνατό ξεκίνημα για την Ορεστιάδα στο πρώτο σετ, έχει νταμπλ σκορ στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ αφού προηγείται με 16-8.

Ωρα 19:11  Πάμε για την αρχική σύνθεση της ΓΕΑ στην Θεσσαλονίκη: Γατέλας, Αρχοντούδης, Αμαριανάκης, Χριστόφας, Τασάκος, Κότας και λίμπερο ο Δημητρούδης Ισ.

Ωρα 19:12 Αρνητικό το ξεκινημα για την ΓΕΑ στους Αμπελόκηπους, χάνει από την Ελπίδα 15-6

Ωρα 19:16  Τέλος πρώτου σετ στην Ορεστιάδα. Το κατακτά ο ΑΟΟ με 25-17. ΑΟ Ορεστιάδας – Σέρρες 1-0

Ωρα 19:19  Τέλος πρώτου σετ στους Αμπελόκηπους. Το κατακτά η Ελπίδα με 25-16. Ελπίδα – ΓΕΑ 1-0

Ωρα 19:25  Στην Θεσσαλονίκη η ΓΕΑ μπροστά με 5-8 στο πρώτο τεχνικό ταϊμ άουτ

Ωρα 19:29  Στην Ορεστιάδα, ο ΑΟΟ μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό ταϊμ άουτ

Ωρα 19:32  Στην Θεσσαλονίκη, η ΓΕΑ κρατά και διευρύνει το προβάδισμα επί της Ελπίδας με 11-15

Ωρα 19:37  Τέλος δεύτερου σετ στην Ορεστιάδα. Το κατακτούν οι Σέρρες που ισοφαρίζουν. ΑΟΟ – Σέρρες 1-1

Ωρα 19:40 Τέλος δεύτερου σετ και στην Θεσσαλονίκη. Το κατακτά η ΓΕΑ που ισοφαρίζει. Ελπίδα – ΓΕΑ 1-1

Ωρα 19:50  Κακό ξεκίνημα για την Ορεστιάδα και στο τρίτο σετ. Βρίσκεται πίσω στο σκορ με 10-13

Ωρα 19:52  Αντιθέτως, θετική ξεκίνημα στο τρίτο σετ για την ΓΕΑ. Μπροστά στο σκορ με 8-10

Ωρα 19:56  Πέρασε πάλι μπροστά η Ορεστιάδα, αυτή τη φορά με 19-16

Ωρα 20:01  Τέλος τρίτου σετ στην Ορεστιάδα. Το κατακτά ο ΑΟΟ με 25-19. ΑΟΟ – Σέρρες 2-1

Ωρα 20:15 Επεισοδιακά εξελίσσεται το ματς στην Θεσσαλονίκη. Στο 22-20 του τρίτου σετ, ο διαιτητής Σταυριανίδης έδωσε Πιαστό στον Γατέλα, ανύπαρκτο κατά τους ανθρώπους της ΓΕΑ. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες και κάρτα.  Είχαν δοθεί δυο πιαστά στον Γατέλα και στο 11-13. Κάπως έτσι επήλθε εκνευρισμός, διακοπή και το σετ κατέληξε στην Ελπίδα. Ελπίδα – ΓΕΑ 2-1

Ωρα 20:20 Μένουμε στην θεσσαλονίκη, γιατο το επεισοδιακό παιχνίδι συνεχίζεται όπως μαθαίνουμε και στην έναρξη. Στην διάρκεια της διακοπής που προαναφέραμε, ο διαιτητής έβγαλε δύο κόκκινες σε Κρεούζη και Κότα. και ετσι το σετ ξεκίνησε από σκορ 2-1, αφού κόκκινη δέχτηκε και ο Κυλίτσης. Πλέον αλλάζει μοιραία και ο προπονητής για την ΓΕΑ.

Ωρα 20:23  Μ’ αυτά και μ’ αυτά, το σκορ στην Θεσσαλονίκη στο τέταρτο σετ είναι 13-13. Υπενθυμίζεται ότι η Ελπίδα κερδίζει την ΓΕΑ 2-1 σετ.

Ωρα 20:25  Εδώ, στην Ορεστιάδα, έχουμε λήξη του αγώνα. Ο ΑΟΟ κατακτά το τέταρτο σετ με 25-15 και παίρνει μια επαγγελματική νίκη, αν και τα… χρειάστηκε λίγο με την απόδοσή του στο δεύτερο και ως τα μισά του τρίτου σετ. Τελικό αποτέλεσμα: ΑΟ Ορεστιάδας – Σέρρες 3-1

Ωρα 20:33  Πόντο – πόντο πάει το παιχνίδι στην Θεσσαλονίκη στο τέταρτο σετ. Αυτήν την στιγμή είναι 23-22 μπροστά η Ελπίδα.

Ωρα 20:36  Τέλος του σετ και του αγώνα στους Αμπελοκήπους, με ανύπαρκτο φιλέ στον Αμαριανάκη, όπως μας μεταφέρουν οι άνθρωποι της ΓΕΑ από εκεί,. Τέλος σετ με 25-22 και τέλος του αγώνα με αυτόν τον τρόπο. Τελικό αποτέλεσμα: Ελπίδα Αμπελοκήπων – ΓΕΑ 3-1

Κατά συνέπεια, με μία νίκη και μία ήττα με το ίδιο σκορ, 3-1, ξεκίνησε ο δεύτερο γύρος για τις ομάδες της Θράκης στην Α2 Ανδρών. Θυμίζουμε ότι αύριο Κυριακή παίζει ο Εθνικός για την Α1 ενώ η Νίκη Αλεξανδρούπολης στις γυναίκες έχει ρεπό αυτό το Σαββατοκύριακο. Ευαριστούμε που ήσασταν μαζί μας, σε λίγο αναλυτικές λεπτομέρειες μέσα από ξεχωριστές αναρτήσεις από τους δύο σημερινούς αγώνες…