Pre League: Ήττα για τον Άθλο Ορεστιάδας στο τάι μπρέικ – Η άνοδος περνάει από το “Νίκος Σαμαράς”

Σε μια σπουδαία αναμέτρηση στο ΔΑΚ Σκύδρας, ο Άθλος Ορεστιάδας έφτασε στην πηγή αλλά δεν μπόρεσε να πιεί νερό και να πάρει προβάδισμα στον τελικό των πλέι οφ.

Η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, χτίζοντας σημαντική διαφορά με 9-12, και 16-18, με τον Αριστοτέλη να απαντάει για το 19-19, αλλά ο Άθλος με σταθερότητα σε επίθεση και άμυνα έκανε το 0-1 με 23-25.

Ο Αριστοτέλης αντέδρασε και με τη δύναμη της έδρας του κατάφερε στο δεύτερο σετ να ανατρέψει το εις βάρος του 2-6 και 5-9, σε 20-17, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1 με 25-21.

Έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του οι γηπεδούχοι έχτισαν πάνω σε αυτό, κάνοντας στο τρίτο σετ το 6-4, και με καταιγιστικό ρυθμό το 20-14, φέρνοντας τούμπα την αναμέτρηση με 25-20.

Η ομάδα του Θοδωρή Χουσίδη έβγαλε αντίδραση και παρότι με την πλάτη στον τοίχο, προηγήθηκε με 8-11 και 16-18. Ο Αριστοτέλης ισοφάρισε σε 18-18, με τον Άθλο να τρέχει ένα σερί και να ισοφαρίζει σε 2-2 με 20-25, στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πραγματικά πόντο – πόντο στο 5ο σετ, με την αλλαγή των γηπέδων να βρίσκει τον Αριστοτέλη με 8-7, ενώ καμιά ομάδα δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει στο σκορ, με τον Αριστοτέλη στο τέλος του σετ να είναι πιο ψύχραιμος και να γράφει το 3-2 με 15-13 και το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Πλέον, οι δύο ομάδες δίνουν ραντεβού την Μεγάλη Τετάρτη στην Ορεστιάδα στις 19:00, με τον Άθλο να θέλει να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο παιχνίδι στη Σκύδρα και τον Αριστοτέλη να κερδίσει και να ανέβει απευθείας στη κατηγορία.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-20, 20-25, 15-13

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θοδωρής Χουσίδης): Ριζόπουλος, Γκιγιέρμε, Φερείρα, Στοϊλούδης, Αλέξακης, Καψαλιάρης/ Αρχοντούδης (λ), Δαμιαντίδης (λ), Σκαρλατίδης, Ράπτης