Γ’ Εθνική: Με σερί… 28-4 στο δεύτερο μέρος η Ασπίδα Ξάνθης «βύθισε» τον Βυζαντινό

Ένα πολύ περίεργο παιχνίδι είδαμε στο γήπεδο του Ευμοίρου στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Ανδρών, όπου η Ασπίδα Ξάνθης επικράτησε με 76-61 αν και βρεθηκε να χάνει με 13 πόντους στο ημίχρονο.

Η Ασπιδα ξεκίνησε δυνατά στο 5′ προηγήθηκε 15-5, με το δεκαλεπτο να ολοκληρώνεται 23-18, ωστόσο παθαίνοντας μπλακ αουτ δέχτηκε ένα σερί 2-14 (25-32) σε 5 λεπτά και συνολικά 8-26 στο δεκάλεπτο αυτό με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 31-44.

Ωστόσο η Ασπίδα συνήλθε γρήγορά και με οδηγό τον Παπαδάκη που είχε 20 πόντους συνολικά στο 27′ έκανε ενα σερί 25-2 (!!!) ξεφεύγοντας 54-46 με το τρίτο δεκαλεπτο να ολοκληρώνεται 59-48. Στο τέλος η Ασπίδα έκανε συντήρηση κρατώντας μια διαφορά δεκα πόντων με το τελικό σκορ 76-61 να αποτυπωνει την διαφορά των δυο ομάδων.

Πρώτοι σκορερ της Ασπιδας οι Παπαδάκης και Κουτσογιάννης με 20 πόντους και ο Μανδαλάκης με 16 πόντους, ενω για τον ΒΑΟ ο Πετρίδης είχε 16 πόντους. Πλέον με την νέα της νίκη η Ασπίδα ξεφυγε 2 νίκες από την ζώνη του υποβιβασμού και την επόμενη βδομαδα ταξιδεύει στον Πολύγυρο, ενω ο ιστορικός Βυζαντινός δυσκολα θα γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Δεκάλεπτα: 23-18, 31-44, 59-48, 76-61

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χατζημπαλίδης

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Άνθης, Παπαδάκης 20 (4), Αναστασιάδης 2, Παπανικολάου, Καραμανώλης 6 (1), Θεοδωρίδης, Κουτσογιάννης 20 (1), Μανδαλάκης 16 (1), Τσέλλος 4, Κασούρας 8, Μασμανίδης.

ΒΑΟ (Νομικός): Λεπτοκαρίδης 11(2), Μπαγκτασαριάν 10, Πετρίδης 16 (4), Τζουβάρας 3 (1), Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 11, Χότζα, Πιτσιώτης, Μαδεμλής 4, Βουνάκης 2, Γιαννούλης 4, Πυδαράκης