Οι επιδόσεις των Θρακιωτών στα διάφορα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Ανταπόκριση από την Αθήνα: Παναγιώτης Τζαμπαζλής

–  Με εξαίρεση την ήττα της Ρόμα και κατ’ επέκταση του Βασίλη Τοροσίδη στη Νάπολι, οι άλλοι δύο εκπρόσωποι της Θράκης στα ξένα πρωταθλήματα είχαν όμορφο σαββατοκύριακο.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αγιά Νάπα του Σταύρου Σταθάκη μέσα στο ΓΣΠ της Λευκωσίας επί της Ομόνοιας με 1-2. Αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο της Αγίας Νάπας στο πρωτάθλημα. Ωστόσο ο Εβρίτης στόπερ δεν αγωνίστηκε καθόλου στα 90′ λεπτά της αναμέτρησης.

Μεγάλη επίσης νίκη πέτυχε η Ζενίτ του Γιούρι Λοντίγκιν στο ντέρμπι του Ρωσικου πρωταθλήματος  επί  της ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα με 0-1. Με το αποτέλεσμα αυτό  ξέφυγε πλέον 8 βαθμούς από την μεγάλη αντίπαλό της και προβάλλει το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, ενώ πάει με άλλον αέρα και στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Αντιθέτως, ήττα είχαμε για τον Τόρο και την Ρόμα του στη Νάπολι και πάνε με κακή ψυχολογία στο Μόναχο για το παιχνίδι με την Μπάγερν. Διαβάστε τις λεπτομέρειες για αυτό το παιχνίδι και την εξέλιξη του με ένα κλικ ΕΔΩ.