Live από την Τρίπολη: Αστέρας Τρίπολης – Skoda Ξάνθη 2-2 (τελικό αποτέλεσμα)

Μεταδίδει από το Στάδιο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” ο Θοδωρής Τσούτσος

–  Παρακολουθηστε ζωντανά από το ThrakiSportS την αναμέτρηση ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και την Skoda Ξάνθη, με την οποία ολοκληρώνεται η 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Ο συνεργάτης μας από την Τρίπολη Θοδωρής Τσούτσος μεταδίδει…

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση ανάμεσα στην Skoda Ξάνθη που φιλοξενείται από τον Αστέρα εδώ, στην Τρίπολη, στον αγώνα με τον οποίο πέφτει η αυλαία της 11ης αγωνιστικής.

Ωρα 18:40  Βροχές και καταιγίδες κάνουν δύσκολη τη ζωή στην Τρίπολη όπως και γενικά στην Πελοπόννησο. Ωστόσο, οι διαιτητές τσέκαραν περίπου πριν μισή ώρα το γήπεδο και άναψαν το “πράσινο φως” για τη διεξαγωγή του αγώνα του Αστέρα Τρίπολης με την Ξάνθη!

Ωρα 18:45  Αρκεί φυσικά να μην ανοίξουν πάλι οι ουρανοί, κάτι που συμβαίνει ανά τακτά διαστήματα τις τελευταίες ώρες και για σύντομα διαστήματα εδώ στην τρίπολη

Ωρα 18:50  Εγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων, σχεδόν 40 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.
Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Ερνάντεζ, Λούι, Κοντοές, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο, Ναβάρο, Ντε Μπλάσις, Μπαράλες. Ξάνθη (Ράινερ Μάουερ): Τσέμα, Μουκουάνα, Γούτας, Μαρίν, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Ντιέ, Μάνταλος, Κάλβο, Χοσέμι

Ωρα 19:05  Για προθέρμανση εδώ και αρκετά λεπτά οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο

Ωρα 19:15  Θυμίζουμε ότι η Ξάνθη έχει 13 βαθμούς στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 12η θέση. Με νίκη θα ανέβει στην 8η θέση με Καλλονή και Πανιώνιο. Ο Αστέρας έχει έναν βαθμό περισσότερο, 14 και με νίκη θα φτάσει τους 17 και θα ισοβαθμίσει με άλλους τέσσερις στην τέταρτη θέση

Ωρα 19:25  Εισοδος των δύο ομάδων στον αγψνιστικό χώρο. Πάμε για την έναρξη του ματς

1′  Εναρξη του αγωνα με την Ξάνθη στηην σέντρα

5′  Ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Ναβάρο έδωσε στον Μπαράλες, αυτός έκανε με τη μία το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσέμα.

8′ Ευκαιρία για τον Αστέρα. Σουτ του Ντε Μπλάσις έξω από την περιοχή, ο Τσέμα έπεσε και απέκρουσε για να παραχωρήσει κόρνερ.

10′ Σαφής η υπεροχή του Αστέρα στο πρώτο δεκάλεπτο, ήδη έχει χάσει δυο καλές ευκαιρίες

11΄ Γκολ για τον Αστέρα. Εντό ο σκόρερ. Επιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και άνοιξε το σκορ, πολύ νωρίς πίσω η Ξάνθη. Αστέρας – Ξάνθη 1-0.

19′  Είχε σταματήσει να βρέχει λίγο πριν την έναρξη του ματς, τώρα ξεκίνησε και πάλι αν και το γήπεδο μοιάζει με πισίνα. Δυο κίτρινες κάρτες μέχρι στιγμής, στον Λούι και τον Ντε Μπλάσιτς για κληρό μαρκάρισμα στον Χοσέμι

25′ Νέα ευκαιρία για Αστέρα. Εκτέλεση φάουλ του Ουσέρο από αριστερά, ο Ντε Μπλάσις έπιασε δύσκολα την κεφαλιά, άουτ δίχως να ανησυχήσει ο Τσέμα.

30′  Η βροχή δυσκολεύει πολύ τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

33′ Ο Μάνταλος έπιασε μια κεφαλιά, άουτ δίχως να ανησυχήσει ο Ερνάντεζ. Κι όμως, αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία της Ξάνθης. Τίποτα μέχρι τώρα από την ομάδα της Θράκης

38′  Γκοοοοολ για την Ξάνθη. Απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Κάλβο από αριστερά και αρκετά έξω από την περιοχή, ο Ερνάντεζ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, που βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Αστέρας Τρίπολης – Skoda Ξάνθη 1-1

40′  Μαρίν και Κάλβο έχουν σημειωθεί με κίτρινες κάρτες το τελευταίο δεκάλεπτο, ισοφαρίζοντας και σε αυτόν τον τομέα τον Αστέρα

42′  Γκοοοοοοολ η Ξάνθη. Σολτάνι ο σκόρερ. Ο Μπαξεβανίδης έσκαψε την μπάλα και ο Σολτάνι με κεφαλιά νίκησε τον Ερνάντεζ για να κάνει την ανατροπή στην Τρίπολη. Ολική Αανατροπή! Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 1-2

45′ Ευκαιρία για τον Αστέρα. Κεφαλιά του Εντό, ο Κουρμπέλης έκανε ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Ενα το λεπτο των καθυστερησεων

45+1  Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η Ξάνθη βρέθηκε πίσω στο σκορ, επί μισή ώρα δεν είχε φάση στο παιχνίδι αλλά κατάφερε να αντιδράσει και σε πέντε λεπτά να φέρει τούμπα το ματς και να προηγείται με 1-2 μέσα στο “Θ. Κολοκοτρώνης”. Αποτέλεσμα πρώτου μέρους: Αστέρας Τρίπολης – Σκόντα Ξάνθη 1-2

Ωρα 20:25  Στο μεταξύ στην Αθήνα διεξάγεται η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Αστέρας Τρίπολης θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό σε διπλούς αγώνες, σε μια επανάληψη του περσινού τελικού! Η Ξάνθη (όπως και ο Πανθρακικός) δεν συμμετέχουν στο Κύπελλο αφού αποκλείστηκαν νωρίς. Ο Ηρακλής που απέκλεισε την Ξάνθη θα παίξει με τον ΠΑΟΚ

Ωρα 20:32  Βγαίνουν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσει και το δεύτερο ημίχρονο

46′  Εναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Αστέρα στην σέντρα

48′  Ευκαιρία για τον Αστέρα. Εκτέλεση κόρνερ από τον Ουσέρο, ο Κουρμπέλης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τσέμα.

53′  Κίτρινη κάρτα στον Παΐτο της Ξάνθης.

56′  Ο Μπαξεβανίδης δέχεται κίτρινη κάρτα.

57′  Πρώτη αλλαγή για την Τρίπολη, αποχωρεί ο Μουνάφο και τη θέση του παίρνει ο Χουάνμα.

59′  Μπαλιά του Ναβάρο μέσα στην περιοχή με τον Μπαράλες να μην τελειώνει σωστά τη φάση και τη μπάλα να περνάει άουτ.

61′  Τετ α τετ του Μπαράλες αλλά ο επιθετικός του Αστέρα δεν κατάφερε να εκτελέσει εξαιτίας της βροχής.

67′  Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα, εκτός ο Καράσκο μέσα ο Ναβάρο.

73′  Εκτέλεση φάουλ του Ουσέρο, με τον Ζησόπουλο να μην μπορεί εξ επαφής να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

74′  Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Ντε Μπλάσις να σημαδεύσει το οριζόντιο δοκάρι του Τσέμα.76′  Κίτρινη κάρτα στον Μπαράλες.

76′  Δεύτερη αλλαγή για την Ξάνθη με τον Μπέρτο να παίρνει τη θέση του Κάλβο.

78′  Σουτ του Λούι για την ομάδα του Αστέρα αλλά η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

79′  Τετ α τετ του Σολάρι έπειτα από λάθος του Κουρμπέλη αλλά τελευταία στιγμή ο Ζησόπουλος βάζει την κόντρα και απομακρύνει.

80′  Σουτ του Μπαξεβανίδη από τον άξονα αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ.

81′  Γκολ για την Αστέρα, που ισοφαρίζει την Ξάνθη σε 2-2. Ο Μπαράλες πασάρει με κεφαλιά μέσα στην περιοχή στον Ουσέρο και εκείνος με δυνατό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέμα. Αστέρας Τρίπολης – Σκόντα Ξάνθη 2-2

82′  Κίτρινη κάρτα στον Ουσέρο.

84′  Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.

85′  Κεφαλιά του Μπαράλες μέσα στην περιοχή έπειτα από σέντρα του Καράσκο αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

87′  Κόκκινη κάρτα στον Χοσέμι για αντικανονικό χτύπημα στον Μπαράλες. Έτσι η Ξάνθη θα συνεχίσει με δέκα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

89′  Από μία κίτρινη σε Μπέρτο και Ζησόπουλο. Και αλλαγή για την Ξάνθη με τον Ράνο να περνάει στη θέση του Ντιέ.

90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων, αρχίζουν να μετράνε

90’+1′  Τεράστια ευκαιρία του Σολτάνι που στην αντεπίθεση βγήκε τετ α τετ και αφού πέρασε τον Ερνάντεζ πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

90’+4′  Δοκάρι του Αστέρα έπειτα από κεφαλιά του Χουάνμα.

90’+5′  Λήξη της αναμέτρησης στην Τρίπολη. Ο Αστέρας αναδεικνύεται ισόπαλος 2-2 με την Ξάνθη, σε ένα παιχνίδι με πολλά γκολ και ευκαιρίες. Τελικό αποτέλεσμα: Αστέρας Τρίπολης – Σκόντα Ξάνθη 2-2.

Από έναν βαθμό λοιπόν οι δύο ομάδες στο… κολυμβητήριο της Τρίπολης. Σε λίγο αναλυτικό ρεπορτάζ και φωτορεπορτάζ…